Jak zařídit letní kuchyni: Vytvořte si dokonalý prostor pro grilování na zahradě

Venkovní kuchyně

Letní kuchyně je praktickým doplňkem zahrady. Využijete ji pro vaření pod širým nebem, ale také jde o ideální místo pro setkávání se s přáteli. Hlavní otázkou však je, jak takovou kuchyni zařídit, abyste propojili funkcionalitu a estetiku. Zde proto najdete pár tipů, které vám při zařizování pomohou.

Výběr správného místa

Ještě, než se pustíte do nakupování, je důležité si rozmyslet, kam letní kuchyni umístíte. Dané místo by lo být dostatečně blízko interiéru domu, abyste pro věci nemuseli chodit daleko. Zároveň je dobré zvolit prostor, kde je stín – to však lze vyřešit i zastřešením nebo slunečníky.

Nejdůležitější je, aby bylo možné do kuchyně zavést vodu pro snadnější přípravu jídel a úklid. Případně přijde vhod i elektřina, abyste mohli využívat různé spotřebiče. Proto je venkovní kuchyň zpravidla co nejblíže domu.

Zahradní gril

Oblíbenou volbou pro letní kuchyň je zahradní gril. Jde o praktické vybavení, na kterém vykouzlíte různá skvělá jídla. Nabízí se přitom různé možnosti – klasický gril na uhlí, plynový gril či třeba venkovní pec na pizzu. Pro rozmanitější využití je vhodné přidat také venkovní varnou desku či kamna, abyste mohli připravovat i další různé pokrmy.

Venkovní kuchyně

Foto: Shutterstock

Pracovní plocha a úložné prostory

Při organizování venkovní kuchyně mnohdy máme k dispozici pouze omezený prostor. Nábytek a pracovní plochy je proto nutné přizpůsobit vašim možnostem. Ale vždy byste se měli snažit naplno využít dostupný prostor – dostatek pracovní plochy je totiž klíčový pro pohodlnou přípravu jídla.

Mezi oblíbené materiály patří nerezová ocel a odolné dřevo, které zvládnou i venkovní podmínky. Častou volbou jsou také cihly či kameny. Hlavní výhodou těchto materiálů je jejich odolnost. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy si linku a úložné prostory dobře změřte – aby zapadly do daného prostoru a zároveň poskytovaly dostatek místa pro uložení nádobí.

Venkovní lednička nebo chladicí box

Zpravidla není nutné pořizovat velkou lednici, ta může být ve venkovních podmínkách poněkud nepraktická. Pokud je zahradní kuchyně zastřešená, pak je chladnička vhodným řešením. Pokud však takovou možnost nemáte, přijde vhod alespoň chladicí box. Do toho uložíte nápoje a potraviny, které potřebujete mít po ruce.

Pohodlný nábytek a doplňky

Vyberte pohodlný venkovní nábytek a doplňky, které zvýší komfort vašeho venkovního prostoru. Jídelní set (podívejte se například na nabídku v Okay: https://www.okay.cz/collections/jidelni-sety), lehátka, polštáře a další vybavení zajistí relaxační atmosféru. Chybět by neměly ani dekorace, které vše doladí k dokonalosti.

Při zařizování je důležité myslet na praktičnost, ale zároveň by mělo jít o místo, kde se budete cítit dobře. Mnohdy stačí základní vybavení, jelikož mnoho věcí můžete využít z klasické kuchyně v interiéru.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.