Pozor na chyby při podzimní výsadbě česneku. Zásadní je nejen místo či vhodná doba

česnek

Česnek z vlastní úrody je nesrovnatelný s tím z obchodu. To se prostě nedá srovnat. Což je důvod, proč se vyplatí česnek pěstovat. Poradíme vám, jak na to. Je třeba nezapomenout určitá pravidla, abyste se mohli těšit z úspěšné vlastní sklizně.

Sázení česneku na podzim má svá pravidla. Pokud je dodržíte, můžete se těšit v příští sezóně z bohaté vlastní úrody. Která pravidla to jsou?

Výběr vhodného místa pro sázení

Zásadní je výběr vhodného stanoviště. Hned v úvodu je třeba zmínit, abyste rozhodně nesázeli česnek tam, kde jste ho pěstovali dříve a to až 4 roky dozadu. Stejně tak není vhodná volba záhonu po cibuli, fazolích, pórku nebo hrachu. Naopak bez problému můžete česnek vysadit po košťálové zelenině i po okurkách. Česnek má rád slunné místo a lehkou až středně těžkou propustnou půdu.

Zcela prvním krokem je však pečlivá příprava půdy do hloubky, kterou lze provést už nyní v říjnu. Je třeba učinit v době, než se pustíte do výsadby česneku. Ideální je použít posekanou trávu, kompost, listí nebo jinou nasekanou organickou hmotu. Avšak ne chlévský hnůj! Ten česnek nesnáší. Po zrytí připraveného stanoviště nechte místo v hrubé brázdě minimálně 14 dní. Poté proveďte rozhrabání a urovnání záhonu.

stroužky česneku

Foto: Pixabay

Volba vhodného česneku a doby pro sázení

Je třeba vybrat česnek určený přímo pro sadbu. Díky tomu budete mít jistotu, že se do záhonů nedostanou nejrůznější škůdci a choroby. Stroužky si připravte těsně před výsadbou, jinak je zde riziko infekce. Mějte na paměti, že stroužky se sází i se slupkou.

Výsadbu si naplánujte v době, kdy půda bude mít maximálně 9 °C. Prostě těsně předtím, než začne mrznout či sněžit. Zpravidla to bývá v listopadu. Česnek hezky zakoření, ale neměl by vám vyrašit.

Jak správně sázet česnek

Česnek je třeba rozdělit na stroužky, jak je zmíněno již výše, a to včetně slupky. Jakkoli poškozené stroužky vyhoďte. Řádky by měly být vzdáleny od sebe v rozmezí 25 až 30 cm. Stroužky byste měli sázet od sebe ve vzdálenosti cca 8 cm. Řádky zahrňte hlínou. Toť vše. Nezalévejte.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay