Skořápky od ořechů nepatří do koše: Využijete je v domácnosti, pro zdraví i jinde

Ořechy

Chystáte se louskat vlašské ořechy a využít je do velikonočních dobrot? Tento druh ořechů je ve sladkých receptech vynikající, dodá jim lahodnější a lepší chuť. Skořápky však většinou po vylouskání jadérek vyhazujeme, což je škoda. V koši má končit opravdový odpad, nikoli skořápky z vlašských ořechů, které jsou v domácnosti nedoceněným pokladem. Jak je tedy využít?

Účinky pro zdraví

Vlašské ořechy mohou mít široké využití, například s nimi lépe odoláte nachlazení. V takovém případě bude stačit, když hrst skořápek opláchnete a přelijete půl litrem vody. Nechte skořápky louhovat přes noc a ráno dochuťte například medem a citronem. Popíjejte po doušcích průběžně celý den. 

Vlašské skořápky lze využít také tehdy, když tělu chybí cenný jód. Postup je podobný, je však třeba zvýšit jejich množství. Ze všeho nejdříve skořápky opláchněte a poté plné tři hrnky přelijte dvěma hrnky vody a zvolna vařte po dobu 15 minut. Odvar nechejte vychladnout a přeceďte. Dopřejte si 100 mililitrů 3x denně. Nejlépe však po dobu dvou týdnů. 

vlašské ořechy
Foto: Pixabay

Skořápkami si také můžete umýt vlasy. Díky nim podpoříte lesklost a sílu, navíc vlasy získají krásný odstín, ale pozor! Oplach pomocí odvaru ze slupek doporučujeme spíše pro tmavší vlasy, ty světlé by mohly ztmavit. 

Využití v domácnosti i na zahradě

Skořápky lze také využít jako drenážní vrstvu pro rostliny. To znamená, že je použijete místo kamínků, keramzitu či místo čehokoli jiného. Díky nim zajistíte dobré odvodnění a snížíte tak riziko zahnívání kořenového systému. Je také potřeba upozornit, že se skořápky nehodí jako mulčovací vrstva, protože obsahují juglon, který může být pro některé rostliny toxický. 

Pokud budete potřebovat na zahradě odlákat slimáky, doporučujeme využít rozdrcené skořápky od pistácií. Jsou ostré a spolehlivě slimáky odlákají. 

Dále pak můžete skořápky vlašských ořechů proměnit v různé dekorace. Kouzlete s nimi nejen na Vánoce, ale také klidně na Velikonoce. Doplňte je o půvabné stuhy, korálky a dále. Pak je umístěte na stůl či na dveře. 

Dalším, a to posledním využitím, které vám prozradíme, jsou skořápky vhodné na podpal. Hoří opravdu dobře a poměrně dlouze.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6719079/, https://babinet.cz/clanek-30567-jak-vyuzit-skorapky-z-vlasskych-orechu-odvar-z-nich-doda-chybejici-jod-a-pomuze-i-s-kaslem.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)