Pivo

Ze sedmého schodu: Pivo ke grilování si zaslouží správnou teplotu

Dlouhé letní večery jsou tady a s nimi přišlo i skvělé večerní grilování. K tomu patří bezesporu vynikající pivo. Nedát si dobře vychlazenou desítku, jedenáctku, dvanáctku nebo třeba i více stupňový pivní speciál stojí určitě za to. Vše se ale může pokazit nejen nevhodným výběrem piva, ale také jeho teplotou. Právě na ni se zaměříme podrobněji v tomto článku. Je úplně jedno, jestli pijete lahvové pivo, nebo točené v podobě mlíka, šnyta, čochtana či hladinky. Prostě musí mít správnou teplotu.

Kolik stupňů má mít vychlazený český ležák?

Teplota kvalitní piv vyrobených v České republice by se měla pohybovat mezi 5 až 7 stupni Celsia. I když si domů přinesete lahvové pivo, mělo by bát vychlazené na správnou teplotu. Podávat se musí pořádně vychlazené a ve správné skle. Ne každé pivo by ale mělo mít zmiňovanou teplotu. U speciálů je tomu trochu jinak.

Lahvové pivo

Lahvové pivo: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak jsou na tom speciály?

Máte rádi svrchně kvašené pivo? Aby ne, na letní večery a pohodové popíjení není nic lepšího. Úplně jiná chuť je patrná už na první ochutnání a ostatně stačí, když si k pivu jen čichnete. Pivo typu ALE by se mělo podávat při teplotě pohybující se mezi 8 až 10 stupni Celsia. Jestliže jste příznivci trapistických piv a lambíků z Belgie, pak jistě víte, že ideální teplota se pohybuje klidně i nad 10 stupňů Celsia. U nás jsou tato piva s poměrně vysokým obsahem alkoholu spíše jakousi výjimkou, nicméně v pivotékách se s nimi setkáme běžně.

Točené pivo

Točené pivo: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

U nás máme raději studenější piva

Piva, která se běžně čepují v restauracích, mají teplotu pohybující se kolem 5 stupňů Celsia. My tady máme zkrátka raději piva studenější. Pivo na čepu by nemělo zůstat ležet. Mistr světa v čepování piva, Lukáš Svoboda, hovoří o tom, že načepuje pivo na jeden zátah a jeho teplota může být klidně i 3,2 stupně Celsia. Když ho ale bude hosta dopíjet za nějakých 20 minut, teplota se bude pohybovat ještě kolem stále pitelných 8 stupňů Celsia. Důležité je také sklo, které musí být mokré, chladné a hlavně čisté.

Pivo: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *