trávník

Jak vyčistit skvrny od trávy přípravky z domácí spíže a lékárny

Při práci na zahradě jsou často našimi neodmyslitelnými společnicemi. Ale zatímco u montérek se nad skvrnami od trávy spíše zasmějeme, u letních šatů, sukní či svátečních kalhot to platit nemusí.

Na takovou špínu bývají experty zejména děti. Zelená kolena na právě vypraných kalhotách nejsou nic moc. A jak si s čištěním poradit? Stačí si vzít k ruce několik šikovných pomocníků (přes peroxid vodíku až po kuchyňskou sůl).

Když skvrny od trávy objevíte včas

Jsou ještě čerstvé, neb jste svého potomka přistihli „přímo při činu“? Pomocí vám může teplý prací roztok, který vytvoříte několika kapkami tekutého mýdla, sklenicí vody a jedné lžičky čpavku. Nalijte na skvrnu a mněte tak dlouho, dokud tráva zcela nezmizí.

Pokud doma čpavek nemáte, vyzkoušejte kuchyňskou sůl. Ve sklenici teplé vody rozpusťte jednu lžičku a skvrnu vymněte s její pomocí. V obou případech nakonec oblečení pořádně vymáchejte v teplé vodě a a následně vyperte běžným způsobem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na staré skvrny od trávy

Pokud máte v ruce již starší nadělení, mohl by vám pomoci denaturovaný líh. Tím skvrnu lehce přetřete a nechte pár minut odpočinout. Pak ji vymněte v teplém mýdlovém roztoku. Podle potřeby tento postup opakujte.

U světlých tkanin pak můžete vyzkoušet tříprocentní roztok peroxidu vodíku, do kterého jste přidali pár kapek čpavku. Opět na skvrnu nalijte a nechte asi minutu působit. Pak látku v teplé vodě jemně vymněte. U tmavých tkanin tento postup nepoužívejte, jejich barva by mohla vyblednout.

Nakonec oblečení opět vyperte standardním způsobem, pro jistotu však přidejte jeden cyklus máchání navíc. Čpavek a líh můžete vyzkoušet i u skvrn, které se vám již podařilo zaprat. Z některých materiálů ještě pustí, i když velmi neochotně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *