Že jsou bramboříky křehké a ihned zahynou? Pořiďte si ten břečťanolistý – vydrží skoro všechno a vypadá nádherně

Že jsou bramboříky křehké a ihned zahynou? Pořiďte si ten břečťanolistý – vydrží skoro všechno a vypadá nádherně. V okouzlující říši zahradnictví existuje rostlina, která v sobě spojuje půvab jemných květů a odolnost starověkého bojovníka. Touto rostlinou je Cyclamen hederifolium, běžně známý jako brambořík břečťanolistý nebo také podzimní. A s pověstnou křehkostí bramboříků opravdu nemá nic společného.

Tato trvalka běžně rozkvétá v lesích, na loukách a ve stinných místech a je ukázkou přizpůsobivosti a všestrannosti svého druhu. Její květy jsou podívanou plnou barevných variací, od odstínů růžové a fialové až po čistě bílou, a často se prezentují v okouzlujících kombinacích, které uchvátí oko i srdce pozorovatele.

Krása, která něco vydrží

Břečťanovité listy, od nichž je odvozen název „hederifolium“ (břečťanolistý), přispívají k jejímu osobitému vzhledu a činí ji mezi milovníky nevšedních trvalek velmi oblíbenou. Krása této rostliny navíc nespočívá jen v květech, ale také v olistění, které zůstává dekorativní i poté, co se květy rozloučí.

Foto: Pixabay

Jak brambořík pěstovat

Vyhovuje mu dobře propustná půda a polostinné místo (suché až mírně vlhké). Ideální půdou pro tuto odolnou rostlinu je dobře propustná hlína obohacená listovkou, která napodobuje její přirozené prostředí. Navzdory mrazuvzdornosti ji doporučujeme před příchodem holomrazů vždy zakrýt mulčem třeba z jehličnatých větví. Dobře tipy pro pěstování:

  • V létě, kdy rostlina spí, by se měla zalévat minimálně, aby se zabránilo zahnívání hlízy.
  • Výsadbu hlíz na podzim lze vylepšit přidáním písku a humusu, čímž se vytvoří ideální prostředí pro vývoj kořenů.
  • Nejlépe vynikne ve skupinových výsadbách, pod keři a kolem stromů.

 

Zdroj: https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Cyclamen-hederifolium—bramborik-brectanolisty, https://www.jahodarnabrozany.cz/bramboriky/bramborik-podzimni-cyclamen-hederifolium-1-ks/, https://www.zahradnictvi-flos.cz/cyclamen-hederifolium-bramborik-brectanolisty.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)