orel morsky

Zdroj otravy orlů mořských karbofuranem je jasný

Milovníky přírody by takhle zpráva zcela jistě zahřála u srdce. Tedy kdyby na jejím počátku nestála jedna velká ptačí tragédie – čtyři orli mořští (Haliaeetus albicilla), ležící mrtví v okruhu sta metrů okolo hnojiště.

Někdo jim tu totiž připravil hostinu ze zbytků drůbeže politých karbofuranem. Což je u nás už 15 let zakázaný insekticid – a to z dobrého důvodu. Jedno jediné sousto otráveného oběda bylo pro tyhle nádherné dravce osudné. V křečích klesli k zemi. Není divu, karbofuran je totiž nervový jed, nebezpečný třeba i pro člověka.

Majitele hnojiště je jistý, pachatel záhadných otrav zatím ne

A kde k tomuto hrůznému nálezu došlo? Ve vesnici Velký Bor u Horažďovic na Klatovsku. Pokud vám toto jméno přišlo povědomé, pak se nedivíme. Nejde tu totiž o první případ použití karbofuranu. Zatím se však jeho zdroj nikdy nepovedlo vystopovat.

Tentokrát je však jasným pachatelem právě ono zmíněné hnojiště. Nebozí orli totiž zemřeli v jeho těsné blízkosti. Objevil je tu Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Právě on zavolal k hrůznému obrazu zmaru policii.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hnojiště leží uprostřed pastvin obehnaných ohradníkem. A komu celý pozemek patří? Místnímu zemědělci Miloslavu Augustínovi. Mezi místními nemá jakožto majitel jatek právě dobrou pověst. A podle něj navíc mohl inkriminované zbytky na jeho pozemku zanechat kdokoliv.

Já na hnojiště nic nedával, to oni

Augustín tvrdí, že všechny zbytky vždy řádně vyvážel do kafilérie a má na to i potřebná potvrzení. Místní obyvatelé naopak říkají, že pozůstatky drůbeže končily na pastvinách roky. Augustin vše označuje za útok na svou osobu.

Prozatím se čeká na výsledky pitev – o dalším postupu rozhodne policie. Je však možné, že si vzácní ptáci na Klatovsku konečně po mnoha letech oddechnou. I kdyby jen kvůli tomu, že se skutečný pachatel díky policejním manévrům na čas zalekne. Přáli bychom jim to.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

32 komentářů

 1. josef Odpovědět

  myslite ze neco vysetri? policie je neschopna podivejte se na Becvu pocka se az to vysumi a bude klid co chceme od CR

  1. LM Odpovědět

   Josefe, jedna věc je „něco si (s)myslet“, druhá „něco vědět“ a třetí „něco (v rámci trestního řízení) dokázat“. Nepředpokládám, že jsi nahlédl do spisu (ani, že za otravou Bečvy či orlů stojíš a víš vše z první ruky), takže tvůj komentář se zakládá toliko na pocitech či mínění, kterým tě zásobuje okolí, event. TV. Nechci nikoho bránit, ale v této věci bych si nedovolil, na rozdíl od tebe, posuzovat a vydávat takto kategorická prohlášení. Představ si dvě situace: 1) jsi podezřelý z otravy orla/Bečvy – jak se začneš bránit, jak budeš argumentovat? a za 2) jsi policista, víš co víš (a bez znaleckého posudku, který ti prokazatelně potvrdí – nebo také ne – kdo za to může) a jak rozhodneš? Hodíš to bez důkazů na někoho jen tak se všemi možnými následky? Nebo věc odložíš, že nelze prokázat spáchání činu konkrétní osobě? ——– Já si nemyslím, že se něco ututlává nebo nechává vyšumět. Bude záležet na znalci, který jednoznačně řekne, kdo za tím stojí a pak se buď s případem půjde k soudu, anebo neřekne, a pak není koho stíhat = …………. A vše je to o osobní odvaze znalce, který si za svými názory bude stát i před soudem, kde by ho obhájci cupovali.

  2. Hujer Odpovědět

   Bydlím vedle a toho pána znám osobně. Problém je ten, že mu to těžko dokážou. Je to borec i v odběru el.en., jeden pán mu řekl, že se nenechá zavřít a odmítl mu další práce na elektroinstalaci. Záhadné zbohatnul coby starosta když plynofikoval několik obcí. 😀

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Samozřejmě máte pravdu, ale nějak mi to v tomhle případě nejde přes pusu ani přes klávesnici 😉

 2. Tomáš Odpovědět

  Je potřeba se ptát, kdo by mohl mít ze smrti orlů prospěch. Takoví orli totiž každý den spořádají pěkné množství potravy, nejčastěji ryb. A pan Augustín má na klatovsku rybník na sportovní rybolov. Je to náhoda, že orli, kteří mu mohli ryby lovit, na jeho pozemku uhynuli? Nemyslím si..

  http://rybnikusrubu.cz/kontakt.html

 3. Michal Odpovědět

  Je to opravdu velká škoda , že tito ptáci uhynuli. Je ale zvláštní, že se už ví na co uhynuli a přitom ke konci článku je napsáno , že musí být provedena pitva. Karbofuran je samozřejmě hrozné svinstvo, proto je již mnoho let zakázán.
  Jestli opravdu někdo na zbytky drůbeže aplikoval jed, tak nemusel cílit na orli , ale klidně na jiný druh. ( liška apod. ).
  Ale i v tomto případě je aplikace jedu nepřípustná a hazard se životy nejen zvířat , ale i lidí.

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Tak tady bude určitě ona spojitost mezi tím místem nálezu a otráveným hnojištěm 🙂 Ale před právníky by to neobstálo, takže proto ta pitva. Myslím, že jde jen o formalitu. Snad to tentokrát k něčemu bude…

 4. Tom Odpovědět

  Před pár lety našli otráveného orla asi 500m od sádek Prádlo u Nepomuku. Taky karbofuran, otrávená návnada z ryb. Zaměstnanec Klatovského rybářství, správce sádek Peřina dělal blbyho, tak to jeho kamarádi od policie odložili. Pro lidi tohoto typu jsou tyhle články jako návod, pro ně je to úspěch.

 5. Karel Odpovědět

  Kdyby chtěl otrávit např. lišku,kunu,nebo tak něco,rozhodně by to šlo udělat tak aby nezahynulo jiné zvíře jako v tomhle případě…

 6. Milan Odpovědět

  A že ten chcípák neotráví radši svoje debilní potomky , udělal by lépe , protože když nesou geny takové zrůdy tak se nám všem uleví !!!

 7. Jan Odpovědět

  Ten kdo to udělal nezaslouží nic jiného než přesně to co udělal těm nebojím zvířatům. Dal bych mu též dávku té dobroty ať chcipne v křečích a bolestech !! My lidé jsme to nejhorší co tuto planetu potkalo a ničeho a ani koho si nevazime.

 8. Jan Janda Odpovědět

  Mějme lidi rozum. Nehodlám se zastávat pana Miloslava Augustína, to v žádném případě. Naopak si myslím, že tuto ohavnost musel spáchat jen člověk, který má z úhynu orlů nějaký prospěch, ale nemůžeme přece být jak naši předci v r. 1945, pro které si každý Němec na našem území zasloužil kulku, nebo krumpáčem do hlavy, byť to mohl být člověk, který před nacizmem utekl z Německa. Každopádně bych rád vzkázal člověku, který to spáchal, „styď se“ a přeju mu, aby se jednou musel ze svého ohavného činu zpovídat.

 9. Rob Odpovědět

  Žel i kdyby se podařilo pachatele nakrásně dopadnout a usvědčit, trestní postih v těchto případech je směšný..

 10. Orel Odpovědět

  A co takhle někdo, kdo chtěl získat krásné vycpané trofeje? Že je zvíře pro někoho škodná bohužel nemusí být jediný důvod otrav.

 11. Martin Odpovědět

  Tak něco vám dám já do mlyna. Rybáři na Hlučínsku karbofuranem otrávili návnady kolem řeky a kolem štěrkovny. Náhodou jsem toho kreténa slyšel a tutově bych ho poznal. Jenže Policie s tím nehodlala nic dělat, že má práce dost přitom to byl „teplý bonz“. Starosta i obce s tím nechtěli nic dělat a myslivci přestože jsou dravci chráněni těm to bylo jedno resp. museli by chodit a hlídat. Myslivci jsou ne od myslit ale střílet to co vychovali a chlastat. A až po mnoha letech podívate do atlasu dravců už tam nebude zákonem chráněný ale vyhynulý nebo zákonem neuchráněný. A to se stalo osobně mě cca rok nazpátek. Ty roušky nahrávaji i takovým neidentifikovatelným. Jenže ji měl dole mimo obec a mluvil docela zřetelně a byli jsme tam jen my 2.

 12. Martin Odpovědět

  A reaguju na to co tu už je .Staré pravidlo oko za oko. Otrávil jsi fajn tak ti dáme vlastní medicínu dobrou chuť. Nejsem svatý, ale čím víc poznávám lidi tím víc si vážím zvířat a stydím se za to že člověk došel na vrchol potrvinového řetězce a všude je jenom jedna věc. Proč zabijí zvíře proto aby se nažralo nebo přežilo a proč zabijí člověk v obraně jenom někdy většinou jde jenom o prachy a moc a nejde o zabití, ale o vraždy

 13. Ladislav Odpovědět

  Tady opět selhává stát, policie v dohledání viníka (ten je znám), pan Augustýn by veškeré odpady měl likvidovat přes kafilérku, jeho vyvážení odpadu z jatek „na hnojiště“ je nezákonné. Proč nekoná hygiena a veterináři s panem podnikatelem, který neuznává a nedodržuje pravidla.To se,žel normální lidé nedoví protože na tyto podnikatele neplatí zákony, jim je úřady odpustí, jsou tam velké finanční vazby.

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, schvalujeme vše. Pouze odstraňujeme nadávky, vulgarismy a další prvky, které do slušné diskuze nepatří 🙂

 14. Robert Odpovědět

  Když je karbofuran volně v prodeji , nemusí se jeho prodej registrovat , tak se nedivím , že k tomu dochází .

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   To vás opravím, v prodeji není. Je dokonce zakázaný a někdo pravděpodobně využívá staré zásoby. Bohužel ho k páchání takových neřádstev stačí jen troška.

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, tuším, že odhady se pohybují okolo 600 ptáků na celou ČR. I to bohužel někomu přijde moc 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *