Zbavte se pařezů ze své zahrady. Přinášíme návod, jak na to

Pařez

Zbavit se pařezů může být opravdu fyzicky náročná práce. Proto přinášíme čtyři rady, jak postupovat, když jste se rozhodli pařezu se zbavit. Pokud byste totiž čekali na to, až se sám rozpadne, nemuseli byste se dočkat. Pokud pařez není úplně mrtvý, pak může produkovat výhonky a z nich se pak může vytvořit nový strom. Níže přinášíme rady, jak se zbavit i těch největších pařezů.

Síran hořečnatý (nebo sůl)

Klasická stolní sůl může poškodit půdu a okolní rostliny, stejně tak některé chemikálie (jako jsou herbicidy, obsahující glyfosát nebo triclopyr). Začněte tak, že do pařezu vyvrtáte díry, široké aspoň 2 cm a hluboké 25 cm (nebo použijte sekyru, kterou narušíte povrch pařezu na několika místech. Pokud nad povrch země vyčnívá kořen, navrtejte i jej. Do takto připravených děr nasypte síran hořečnatý do výšky dvou třetin. Zbytek zakapejte voskem ze zapálené nearomatizované svíčky. Přikryjte igelitem. Za šest týdnů by se kmen měl začít sám rozpadat. Poté už jej sekerou nebo motykou dostanete ze země.

Pařez - shoraPařez: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oheň

Tato metoda může být poněkud nebezpečná. Je potřeba do pařezu vyvrtat díry – hluboké co nejvíce ke kořenům. Tyto díry naplňte petrolejem a zapalte. Oheň hlídejte, aby se nerozšířil tam, kde nechcete. Podle potřeby přikládejte. Je možné, že pařez bude hořet i několik hodin – podle toho, jak je veliký. Poté, co shoří, odstraňte popel a případné zbytky pařezu a zasypte díru zeminou.

Vysekat ho

Na trhu je dostupná fréza na pařezy, která má rotující vrtáky, které pařez rozcupují na kousky. Pařez uřízněte co nejblíže k úrovni země. Nasaďte si ochranné brýle a zapněte frézu na pařezy. Přejíždějte jí přes pařez. Po nadrcení odstraňte zbytky pařezu a díru zasypte.

Zastínění

Bez slunce a deště začne pařez sám odumírat. Tato metoda vás stojí minimální úsilí i peníze, nicméně může trvat až šest měsíců, než se pařez rozloží. Pro urychlení procesu můžete použít herbicidní přípravky. Mrtvý pařez je poté potřeba odstranit ze země nejlépe tak, že jej nasekáte sekyrou.

Pařez: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!