Kontryhel a těhotenství – bezpečné použití je mýtus

Jde o jednu z nejběžnějších bylin, která se v českém lidovém léčitelství používá. A možná právě proto se na kontryhel v průběhu let nabalila celá řada mýtů a nesmyslných tvrzení. Víte, čemu věřit a co je naopak značně přitažené za vlasy?

Je vcelku nenáročný a dokáže růst od nížin až po horská úbočí (koneckonců některé druhy kontryhelu najdeme i v Grónsku nebo v Himálajích). A stejně všestranné je i jeho použití v lidovém léčitelství. Používal se při léčení kůže, gynekologických potížích, jako kloktadlo při zánětlivých onemocněních úst, při zánětech očí nebo jako podpora v těhotenství. Ne vše však moderní věda potvrdila.

Kontryhel v těhotenství? Raději ne

Jedním z nejnebezpečnějších mýtů je použití kontryhelu v těhotenství. Dříve se používal pro lepší udržení plodu, dnes naopak víme, že dokáže vyvolat stahy dělohy. Lze ho tedy aplikovat výhradně v devátém měsíci pro vyvolání porodu. Během kojení je však pro nedostatek dostupných dat vhodné tuto bylinku raději vysadit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ženská bylinka

Na pravdě se naopak zakládá použití kontryhelu při gynekologických potížích (silné nebo nepravidelné krvácení, křeče, bolestivost) a klimakteriu. Jestliže takovými obtížemi trpíte, přelijte dvě lžičky sušené natě horkou vodou, nechte vylouhovat a vypijte, nejlépe 2x denně.

Kontryhel a jeho použití při potížích zažívacího traktu

Uplatní se rovněž proti průjmům, při bolestech žaludku, při zánětlivých onemocněních trávícího traktu nebo při nedostatečné sekreci trávících šťáv. Podporuje trávení a zlepšuje vstřebávaní živin přímo v tenkém střevě. Dávkování je stejné jako v předchozím případě.

Nemoci kůže a zranění

Jako prostředek proti pihám vám neposlouží (další z oblíbených mýtů), ovšem jako obklad na hnisavá zranění, ekzémy a bércové vředy ano. Dvě lžíce nati nechte vyluhovat v horké vodě a použijte na obklad.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)