Zbavit se mravenců na stromech lze i bez chemie

Mravenci a mšice

Mravenci bezesporu patří mezi živočichy, z nichž nemá zahradník příliš velkou radost. Pokud je totiž spatříme na různých rostlinách, můžeme si být jistí tím, že tady budou také mšice. Mravenci s nimi živí v jakémsi vztahu a milují sladký nektar, jejž dokážou mšice vyprodukovat. Mšice se pak stěhují všude tam, kde jsou mravenci a ti naopak vyhledávají mšice. Zbavit se mravenců na stromech není vůbec jednoduché. My máme jeden domácí trik, který by měl zabrat.

Většina metod není účinná

Na mravence se zpravidla používají lepové pásky, které ale na stromech moc nedrží a mnohdy padají. Především na větších stromech s hrubší kůrou nedokážou vydržet. Likviduje je také déšť. Nic moc nejsou ani různá lepidla, jež se aplikují přímo na kmen stromu. Ten tím může docela hodně trpět. Volit lze i různí postřiky, jež ovšem působí spíše na mšice než na mravence.

Mravenec

Mravenec: Foto Pixabay

Jednoduchá metoda

Přesně tak, potřebovat totiž budete pouze pár ingrediencí. Jsou jimi:

  • měkký hadřík,
  • rostlinný olej.

Samotný hadřík, tedy látku, si nastříháte na tenké proužky. Namočíte je kompletně do rostlinného oleje. Ovážete v inkriminovaném místě třeba v polovině okolo kmenu a namáčení opakujete v momentu, kdy látka vyschne. Tato metoda je dokonale ekologická a mravencům neublíží. Ti se budou hromadit okolo hadříku. Jednoduše je pak odstraníte pryč.

Zablokování pachových cestiček

Mravenci jdou po pachových stopách a v případě hadříku s olejem jim je narušíte. Prostě se ztratí. Jedni nemohou ze stromu a druzí naopak na strom.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/metoda-proti-mravcom-bez-chemie/

Mravenci a mšice: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.