Hnojiva hnůj

Proč nedají rybáři dopustit na hnojení rybími hlavami

Také jste se nechali zlákat trendem ekologické zahrady a teď se rozhlížíte, co a jak? Nechcete utrácet za drahá hnojiva a věříte, že jejich alternativy lze pohodlně najít v našem okolí?

Pak máme pro vás jeden šikovný tip na kompletní pohnojení celé zahrady. Máte-li v rodině nadšeného rybáře, který domů neustále nosí něco na pekáč, pak je u vás určitě rybích zbytků na rozdávání. A pokud ne, dá se ořez obvykle koupit v rybárně za velmi směšnou cenu.

Co vlastně obsahuje rybí hnojení

Pokud se zaměříme na kosti, pak je to zejména fosfor, dále je pak ve hře dusík a vápník. A to všechno našim rostlinám samozřejmě značně prospívá. Rychleji potom rostou, lépe plodí – však to znáte. Tak proč tyhle minerály kupovat, když je máme pěkně po ruce?

Jedna rybí hlava vyživí rostlinku na celou sezónu

Je to přesně tak, stačí ji zakopat dostatečně hluboko do země (tzv. ke kořenů)m a nahoru vysadit libovolnou plodovou zeleninu. Severoameričtí indiáni tento postup používali u rajčat, ale lze ho aplikovat i na cukety, papriky apod. Rybí hlava se rozkládá po celou sezónu a zásobuje tak rostlinu živinami. Je to jednoduché, rychlé a levné.

Grilování ryb

Foto: Pixabay

Nepřilákám si na zahradu škůdce?

Odpověď zní ne, ale pouze v případě, že rybí zbytky zakopete dostatečně hluboko. Tam se k nim ani mlsná kuna nedostane a vás navíc nebudou obtěžovat žádným zápachem. Nebudou vám překážet ani při plení záhonků apod.

A hnojit lze i samotnými rybími kostmi. Klidně si je přes zimu nasušte (nebo uložte do mrazáku) a během sezóny věnujte svým rostlinám. Uvidíte, že vám budou velmi vděčné.

Měli byste vědět: Používejte však jen kosti ze sladkovodních ryb, ty mořské obsahují něco, co našim rostlinám příliš nesvědčí, byť občas výjimky potvrzují pravidlo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.veronica.cz/otazky?i=422, https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1142-mrtva-ryba-jako-biohnojivo

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *