Lobelka: vypěstujte si tuto rostlinu. Poradíme, co s ní!

Lobelka

Tato okrasná rostlina má naprosto univerzální použití. Můžete ji pěstovat v truhlíku na balkóně či terase nebo rovnou na zahradě. Pěstování lobelky je velice snadné, takže se jedná o rostlinu vhodnou i pro začátečníky. Poskytuje pokrývku s drobnými květy, které jsou dostupné ve spoustě barev. Nejznámější je právě ve fialové barvě. Obvykle tato rostlina dorůstá do výšky asi 30 cm. Květy mají zvonkovitý tvar a vydrží až do prvního mrazu.

Podmínky pro pěstování

I když pěstovat lobelku není nic složitého, základní podmínky musí být splněny. Patří mezi ně pozice pokud možno na plném slunci. Zvládne i částečné zastínění, nicméně to se projeví na menším množství květů. Také je dobré zvolit stanoviště chráněné před větrem. Co se půdy týká, vadí pouze podmáčená půda, která by mohla způsobit plísňové choroby. Dobré je udržovat půdu vlhkou.

Lobelka

Foto: Pixabay

Pěstování ze sazenic

Až pomine nebezpeční mrazu, můžete sazenice zasadit (nebo přenést) ven. Vysít je můžete doma už na přelomu února a března nebo si je kupte v zahradnickém centru. Pokud budete lobelku pěstovat v nádobě, myslete na drenážní otvory a drenážní vrstvu (například z kamínků či keramzitu). Lobelku je možné vysadit samostatně nebo jako zajímavou kompozici. Stonky mohou být popínavé, pokrýt mohou i půdu o ploše větší než 1 metr čtvereční.

Péče o lobelku

V období, kdy lobelka kvete, je ideální zálivka dvakrát denně – ráno a večer. Voda by se neměla dostat na květy, protože ty jsou velmi jemné a mohlo by dojít k jejich poškození. Dobře propustný substrát je proto nejvhodnější, protože zálivka odteče ihned ke kořenům. Nezpůsobí plísně a nezpůsobí nevzhledné zabarvení květů či jejich snížený počet. Během sezóny hnojte asi jednou měsíčně vícesložkovým hnojivem. V srpnu můžete jemně oříznout, aby shluk zhoustnul.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-lobelia-pielegnacja-i-jej-nietuzinkowe-wlasciwosci-oraz-zast,nId,4907278

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!