Zázvor: Jednoduše si vypěstujete nekonečnou zásobu

Zázvor je velice užitečnou rostlinou. Dokáže nám ulevit již od prvních projevů nachlazení, vhodný je také například při těhotenských nevolnostech nebo žaludečních potížích. Je dobré mít jej vždy po ruce. Dnes už jej můžete sehnat v každém menším obchodě. Co když na vás ale přijde choroba večer, když už jsou tyto obchody zavřené? Stačí sáhnout do svých vlastních zásob vypěstovaného zázvoru!

Kde sehnat plod k sadbě?

Do půdy můžete zasadit kousek zázvoru, který si koupíte v obchodech. Mnohem lepší variantou ale je koupit si semena nebo sazenice zázvoru ze zahradnictví. Pokud se vám nepodaří dostat se k semenům nebo sazenicím, můžete použít i kupovaný zázvor, jen jej nechte přes noc namočený ve vodě, abyste ho zbavili roztoku, do kterého se zázvor před prodejem namáčí, aby nezačal klíčit. Klíčení je ale to, co potřebujeme.

Výsadba zázvoru

Pro výsadbu zázvoru zvolte širší květináč, protože zázvor se rozrůstá spíše do šířky. Protože se jedná o tropickou rostlinu, budete jej muset pěstovat v interiéru (od poloviny května až do poloviny září – když nemrzne – můžete mít zázvor také venku). Kousek zázvoru (semínka nebo i sazenici) zahrňte 3 až 5 centimetry hlíny a zalijte. Zázvor nepotřebuje přímé sluneční záření ani příliš světla, co však potřebuje, je teplo a vlhko – takže jej pravidelně zalévejte.

Foto: Pixabay

Klíčení a sklízení

Rostlina potřebuje dlouhou dobu, než ji konečně uvidíte jako zelený pupen nad půdou. Trvá to několik týdnů. Po třech až čtyřech měsících můžete začít sklízet malé kousky zázvoru – odhrňte hlínu, kousíček kořene uřežte a opět zahrňte. První velké sklizně se dočkáte po deseti měsících od výsadby.

Zázvor vždy po ruce

Takto budete mít zázvor vždy po ruce. Uždibujte z něj malé kousky, nebo naopak skliďte většinu kořene své rostliny a zanechejte pouze malé oddenky, ze kterých vám po deseti měsících opět vyrostou rostliny ke sklízení. Zázvor můžete používat na přípravu léčivého čaje, ale také do nejrůznějších pokrmů, kterým dodá říz.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!