Podzimní krokusy: Nevšední a málo známí krasavci

Dříve byli na našich zahrádkách stejně běžné jako jejich jarní příbuzní, dnes na ně však v zahradnictvích narazíte spíše vzácně. Existuje množství zajímavých druhů a na rozdíl od svých známějších podzimních bratříčků ocúnů nejsou jedovaté.

Narazit můžete na původní drobnokvěté botanické druhy i velkokvěté odrůdy, které svou krásou upoutají na záhonku na první pohled. A to tím spíš, že jejich květy jsou vůči mrazu velmi odolné. Nevadí jim ani teploty okolo -5 °C – sice se shrbí, ale s doteky prvních teplých slunečních paprsků se zase vztyčí v plné kráse.

Podzimní krokusy – jak je pěstovat

Bez ohledu na to, které druhy podzimních krokusů chcete pěstovat, byste měli vědět, jaké podmínky jim budou nejlépe vyhovovat. Podzimní krokusy preferují (na rozdíl od svých bratranců kvetoucích na jaře) slunná, teplá místa a úrodnou humusovitou půdu. Zemina musí být dobře odvodněná a stále mírně vlhka.

Cibule sázíme do země koncem léta nebo začátkem podzimu (začátkem září) do hloubky 5-8 cm a přes zimu ponecháváme v zemi. Proti mrazům jsou vcelku odolné. Mnohem hůře odolávají útokům hlodavců (myší či hrabošů). Pokud je chcete před tímto nepříjemným problémem ochránit, zasaďte je do speciálních košů, které zvířatům v přístupu k nim spolehlivě zabrání.

Podzimní krokusy vydrží na jednom místě mnoho let, takže místo pro výsadbu vybírejte velmi pečlivě. Nejlépe se uplatní v malých skupinách na trávníku nebo na záhonku. Ochotně porostou pod keři, ale uplatní se i na skalce, pokud jim vytvoříte dostatečně hlubokou výsadbou jámu. Kontrast jejich něžných zvonkovitých květů a okolní kamení vypadá skvěle.

Jak je to se zimováním?

Většina druhů podzimních krokusů je otužilá a nevyžaduje žádné zimní krytí. Musíte je však chránit před zimním sluncem, které by je mohlo vyprovokovat k aktivitě příliš brzy. V chladnějších oblastech pak nepohrdnou lehčím mulčem z kůry, rozhozeným na záhon po odkvětu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)