Skvrny od sazí vyčistíte chlebem i žvýkačkou

Dřevo

K údržbě zahrady neodmyslitelně patří i úklid v zahradní kuchyni. A pokud nemáme zrovna štěstí, saze se nám mnohdy rozletí do všech myslitelných stran. A jak si se vzniklými následky takové katastrofy poradit?

Budete se divit, ale leckdy vám bude stačit i to, co budete mít po ruce. Jen pozor na odstraňování sazí z oblečení, tam je potřeba trochu jiný postup.

Na saze si připravte třeba chleba

Jestliže nejsou skvrny příliš velké, pomozte si domácím pečivem. Nejlepší je chléb. Použijte střídku a zasažené místo ťupkujte tak dlouho, dokud skvrna zcela nezmizí. Následně použijte k dočištění studenou vodou. Ovšem nechce-li se vám plýtvat jídlem, pak úplně stejného efektu dosáhnete za pomoci modelovací hmoty nebo prostě a jednoduše rozžvýkané žvýkačky. Vždy ťupkujte, nikdy saze neroztírejte. Tím byste je do podkladu vetřeli a nemuseli byste je už odstranit vůbec.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomoci může i mýdlo

Jestliže je skvrna příliš velká, pomozte si mýdlem. Dobře ho rozpěňte na houbičce nebo v misce. Poté skvrnu polijte horkou vodou a vzápětí na její povrch naneste mýdlovou pěnu. Ta vám pomůže saze odstranit z povrchu a doslova je transportuje nahoru.

Pěnu poté vysušte papírovými utěrkami a máte hotovo. Na závěr místo opět omyjte čistou vodou.

Jak odstranit saze z oblečení

Tady je postup už trochu delikátnější. Skvrnu podložte savými utěrkami a naneste na ni roztok mýdla vody. Nechte působit 10-15 minut. Aby skvrna nezaschla, zakryjte ji např. talířkem nebo něčím podobným. Po této době nejdříve vyměňte savé utěrky pod textilii a pak skvrnu pomalu odstraňujte jemným poťupkáváním papírovými utěrkami a to směrem od krajů ke středu. Střídejte roztok s mýdlovou pěnou, dokud není skvrna celá pryč. Nakonec vyperte v ruce nebo na nízkou teplotu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)