Zavařování třešní: Trik, jak se jednoduše zbavit červů

Červi v třešních

Milujete třešně? Pokud ano, tak nyní nejspíše někde zrovna lezete po stromu nebo si vychutnáváte již sklizenou úrodu. Letos je třešní poměrně hodně a určitě není od věci vsadit také na jejich zavařování. Vždyť kompotované třešně jsou především v zimě, kdy není dostatek kvalitního ovoce, ideální volbou. Tedy rozhodně mnohem lepší než do sebe soukat různou chemií napumpované produkty, které jsou v zimních měsících na pultech obchodů. Poměrně nepříjemnou záležitost však u třešní představují červíci. Spousta lidí je jí, nicméně mnohem lepší je se jich zbavit.

Když sníte červíka, nic se nestane, ale příjemné to není

Vždyť jsou to jenom proteiny. Většina z nás přímo vloží celou čerstvou třešeň do úst a sní ji. Nějaký červ nám starosti zrovna dvakrát nedělá. Přesto se najdou lidé, již si obsah samotné třešně kontrolují a červa vyjmou. Přes zavařováním třešní můžete červy velmi jednoduchým způsobem vypudit ven.

TřešněTřešně: Foto Radek Štěpán

Stačí třešně namočit do vody

Až tak prosté to je. Ideální je vzít nějakou nádobu, napustit ji čistou studenou vodou a poté nasypat do této nádoby třešně. Červi to nevydrží a půjdou si zaplavat. Ideální je namočit třešně večer a ráno se můžete pustit do zavařování. Červi budou plavat ve vodě a v třešních nebude nic. Někdo radí vodu trochu osolit pro rychlejší vyplavání červíků.

Třešně ve voděTřešně ve vodě: Foto Radek Štěpán

Při zavařování červy nebrat, v pálence nevadí

Za samotnou červivostí třešní stojí vrtule třešňová označovaná latinsky jako Rhagoletis cerasi. Právě tento škůdce dokáže naklást svá vajíčka už do nezralých tvrdých zelených třešní. Zvládá to díky velmi ostrému kladélku. Larvy mají podobu oněch bílých červíků, jichž se chceme zbavit. Ochrana proti vrtuli existuje v podobě lepových desek, jež se dávají na stromy na jaře. Volit je možné i postřik typu Mospilanu 20 Sp nebo Calypso 480 SC či jiných prostředků.

Zdroje info: ceskestavby.cz, ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz

Třešně ve vodě, detail na larvu vrtule třešňové: Foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.