Přebytečný kočkolit má doma skvělé uplatnění. Zachrání například i staré knihy

Spící kočka

Zbyla vám doma trocha kočkolitu? Nevyhazujte ho, kočkolit alias stelivo pro kočky totiž můžete v domácnosti netradičně využít.

Každý, kdo doma chová kočky, zná kočkolit. Jedná se o stelivo přidávané do kočičích záchodků, které má za úkol pohltit moč a stolici a neutralizovat veškeré pachy s nimi spojené. Díky těmto skvělým vlastnostem můžete podestýlku pro své mazlíčky využít i k úplně jiným věcem, jež vám výrazně usnadní život.

Vybírat můžete ze tří druhů

Kočkolit je dostupný hned v několika různých typech:

  • Hrudkující stelivo neboli bentonit: jedná se o formu přírodního jílu a můžete je zakoupit v každém supermarketu. Některé značky navíc obsahují aktivní uhlí, které má výbornou schopnost pohlcovat pachy.
  • Silikagel: je složený z krystalků oxidu křemičitého. Má sice menší hmotnost, ale je neekologický.
  • Přírodní stelivo: tvoří ho převážně dřevitá složka. Proto ho můžete po použití vyhodit na kompost.

Kočka

Foto: Pixabay

Vyřeší problém se zatuchlými knihami

Vlhkost v domácnosti může mít za následek i navlhnutí knih. Papírové zatuchliny se dá ovšem jednoduše zbavit pomocí kočkolitu, a to hned dvěma způsoby:

  • Knihu otevřete a obalem dolů ji položte do nádoby s kočičím stelivem. Takto ji nechte přes noc.
  • Zatuchlou knížku vložte do papírového pytlíku naplněného kočkolitem. Tam ji ponechte přibližně týden. Poté ji důkladně okartáčujte.

Udrží vaše ošacení v suchu

Po zimě většinou přichází čas na uložení teplých kabátů a bund do skříně, kde zůstávají odložené několik měsíců. Avšak po jejich opětovném vytažení nás může překvapit zatuchlina. Stelivo do kočičího záchodu vám ale s tímto problémem může pomoci.

Který z těchto zajímavých tipů pro využití kočkolitu jste už někdy vyzkoušeli? Nebo máte svoje vlastní?

Zdroj: https://kociciradce.cz/nejlepsi-steliva-recenze/, https://www.vmd-drogerie.cz/sodium-bicarbonate/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)