Chcete pěstovat něco jedinečného? Zvolte boroju

Boroja

Boroja (Borojoa patinoi) je rostlina, která pochází z kolumbijské oblasti Jižní Ameriky. Přirozeně růst ji najdeme ve státech, jako je Kolumbie, Ekvádor a Panama. Jedná se tedy o tropickou rostlinu, jejíž pěstování v podmínkách České republiky může být problematické. Pravdou je, že rostlina není mrazuvzdorná, a tak ji musíme pěstovat jako pokojovou rostlinu.

Výsev semen

Semena boroji můžete vysévat v kterémkoli ročním období, protože je pěstujeme celou dobu v interiéru. Je ale dobré semena ihned po koupi vysadit. Začněte tak, že semeno namočíte na 48 hodin do vlažné vody. Tím zvýšíte klíčivost semen. Vodu je vhodné několikrát vyměnit. Zvolte substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem, do kterého je pak 1 cm hluboko vysadíte. Za asi 4 až 6 týdnů rostlina začne klíčit. Od období výsadby až po pěstování dospělé rostliny je dobré slunečné stanoviště s teplotou od 20 do 26 °C.

Podmínky pro pěstování

Boroja je stálezelený strom, který miluje velké množství srážek a přitom vysokou teplotu. Při pěstování se tedy snažíme jí tyto podmínky napodobit. Důležitá je taktéž vysoká vlhkost vzduchu. Ve svém přirozeném prostředí dorůstá rostlina výšky tři až pět metrů. My se ale těchto rozměrů bát rozhodně nemusíme. Poroste, nakolik jí dovolí květináč. Listy stromu jsou oválné a podlouhlé. Po výsevu udržujeme substrát neustále vlhký, dejte si ale pozor, abyste jej nepřelévali. To rostlina netoleruje.

Květy a plody

Pokud se budete o rostlinu dobře starat, může vám vykvést. Květy mají krémově bílou barvu a trubičkový tvar. Po čase se z nich mohou vyvinout plody. Dosahují velikosti až 12 cm v průměru. V přirozeném prostředí váží až jeden kilogram a v době zralosti mají červenohnědou barvu. Jedná se o jedlé plody, které svou chutí připomínají tamarind. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů. V důsledku tohoto byly plody původními obyvateli Jižní Ameriky používány také pro léčebné účely. Červená dužina plodů se používá k přípravě džemů, džusů, dezertů a nápojů. Můžete si je ale dopřát jen tak.

Zdroj: https://www.semena.cz/ostatni/1200-boroja-borojoa-patinoi-semena-boroji-5-ks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!