zavařené kápie

Zavařování paprik

Papriky jsou vynikající v jakémkoli stavu, ostatně i proto je pěstování paprik na zahradách tolik oblíbené. Pravda je ale taková, že syrových paprik či těch nadívaných se člověk velmi rychle přejí, a tak je třeba vymyslet nějaký vhodnější způsob přípravy. Vynikající volbou jsou zejména zavařování paprik, které jednak dokáže připravit vynikající pochoutku a jednak také pomůže uchovat papriky velmi dlouhou dobu, bez toho aniž by se zkazily.

Zásady při zavařování paprik

Zavařování v troubě, zavařování v mikrovlnce i zavařování ve vodní lázni jsou postupy, které si vyžadují speciální přípravu. U paprik je třeba také dbát na to, který druh zavařujeme. I jedna jediná pálivá paprika dokáže udělat ze zavařeniny doslova a do písmene peklo. Vyvarovat byste se měli také přítomnosti jádřinců a stopek. Tedy mimo kozích rohů, u nichž se jedná o jakýsi standard. Sbírejte také pouze zralé papriky a nikoli ty přezrálé. Mohli byste se setkat s tím, že zavařenina bude hodně rozmočená a ne příliš vzhledná a chutná.

Zavařené papriky ve sladkokyselém nálevu

Velmi oblíbené jsou u nás především sladkokyselé nálevy. U paprik se vyplatí vsadit na takový nálev ještě společně s kapkou oleje. Potřebovat budeme následující ingredience:

–          1 litr vody

–          0,1 oleje

–          papriky

–          sůl

–          cukr

–          ocet, popř. citron

–          sůl

Postup je velmi jednoduchý, jelikož papriky ve sklenicích pouze zalijete sladkokyselým nálevem. Poměr cukru, soli a octa neuvádíme, jelikož prostě a jednoduše nálev ochutnáte a zjistíte, jestli je takový, jaký by měl být. Po uzavření sklenic sterilujeme při teplotě okolo 85 stupňů Celsia po dobu cca 25 minut.

Papriky v mírně slaném nálevu

Podobným způsobem lze zavařovat papriky i v slaném nálevu. Sterilují se bez kyselého prostředí. Na 1 litr vody budete potřebovat 15 g soli. Postup je přitom totožný jako u předchozího zavařování.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Miriam Matěchová Odpovědět

  Dobrý den,

  prosím Vás o radu, jestli lze stáhnout při zavareni palivost kozich rohu, např. mrkví…Jsou hodně palive, nebyla to úmyslna koupě, ale omyl ;(

  Děkuji, s pozdravem Matěchová

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   bohužel vám neporadím, zavařoval jsem jen nepálivé, nebo naopak pálivé.
   Já bych smíchal obojí a zkusil pár skleniček. Pálivost je hlavně v semínkách, řešením by bylo i jejich odstranění, což je max. pracné.
   Třeba bude vědět někdo jiný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *