Zavařování ořechů a další šikovné tipy pro jejich uchování

Ať chceme nebo ne, vyloupané ořechy nám ve spíži nevydrží věčně. A nezáleží na tom, v jaké nádobě je uchováváme. Jakmile žluknou a zhořknou, jsou již dobré tak akorát na kompost (ne, neměli bychom je dávat ani ptáčkům do krmítka).

A jak tomuto nepříjemnému procesu předejít? Ukážeme vám trik, díky kterému vydrží vaše vlašské ořechy chutné i několik let. A samozřejmě ho lze použít i na lískáče apod.

Zavařování ořechů v mikrovlnce – suchá metoda

Když se řekne zavařování, nejspíš si vybavíme nějaké ovoce nebo třeba paprikovou směs na lečo. Ovšem i v případě ořechů má rozhodně tato metoda něco do sebe. A jak na to? Stačí si nechat stranou sklenice od okurek nebo třeba drahých paštik, prodávaných ve skle. Víčka mohou být klasická zamačkávací nebo šroubovací – je to úplně jedno.

Sklenice dobře vymyjte a vysušte. V ideálním případě je strčte na půl hodiny do rozpálené trouby. Ale pozor! Následná manipulace bude vyžadovat rukavice. A nezapomeňte očistit také víčka. Do sterilizovaných sklenic nasypte vyloupané ořechy – jen tak, bez dalších ingrediencí.

Foto: Pixabay

A nyní přijde na řadu mikrovlnná trouba. Nastavte ji na maximální výkon a vložte sklenice – doporučuji postupovat po jedné, abyste měli jistotu, že celý proces opravdu proběhne tak, jak má. Časovače nastavte na 90 vteřin. Poté sklenice rychle vyjměte, zavíčkujte a uložte dnem vzhůru na utěrku. Jakmile se zatáhnou, uskladněte je v tmavé spíži nebo v komoře. Ořechy odebírejte podle potřeby – budou jako čerstvé.

Další triky pro uskladnění ořechů

Menší úrodu lze uskladnit i v mrazáku. Jde také o dobrý tip pro všechny, kteří si nechtějí domů zanést potravinové moly třeba z prodejen s biovýživou. Tihle škodliví motýlci totiž ořechy doslova milují. A pro krátkodobé uschování ořechů se nejlépe hodí vakuové dózy se zaklapávacím víčkem. Ořechy v nich vydrží déle, než v těch obyčejných.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)