Když začnou vašim masožravkám hnědnout listy, hledejte chybu u sebe

V poslední době se s nimi v květinářstvích doslova roztrhl pytel. Počáteční nadšení však může snadno vystřídat zklamání. Co tedy s masožravkami, které začnou hnědnou a zasychat?

Pro začátek je dobré si uvědomit, že pro některé je to součást jejich životního cyklu. Např. typicky tučnice na zimu přijdou o všechny listy, aby poté z pupenů opět obrazily. Oblíbené rosnatky kapské zase nesmí vykvést. Jakmile se to stane, začnou postupně odumírat. Květenství je proto třeba odstraňovat nebo se smířit s tím, že si nové rostlinky opět vypěstujeme z drobných semínek.

Jak poznat „správně“ suchý list

Ale není usychání jako usychání. Pokud listy vypadají jako na podzim – tzn. hnědnou postupně a nakonec začnou šustit jak spadané listí listnáčů, je všechno v pořádku. Jde o přirozený cyklus odumírání, kdy si rostlina ze svých částí vytáhne všechny použitelné živiny. Typické je to třeba pro špirlice před zimou. Nůžkami odstraníme všechny suché pasti (nebo jen jejich části) a vše bude v pořádku.

Naopak pokud listy začnou vadnout, ale přitom stále zůstávají zelené, bude problém jinde. Často jde o hnilobu, proti které je možné s větším či menším úspěchem bojovat přesazením a upravením zálivky.

Když rostliny usychají kvůli špatné vodě

Tvrdou a čerstvou z kohoutku rády nemají. Pokud nemáte přístup k dešťové, nechte vodu pro zálivku masožravek alespoň 24 hodin odstát. V opačném případě se mohou na substrátu začít tvořit hnědé flíčky. To je první příznak toho, že je zanesený minerály a neplní tak dobře svou funkci. Proto neváhejte a masožravku přesaďte. Až jí začnou vadnout listy, bude to jen a jen horší.

A konečně pokud vaší masožravé rostlině uhyne jen jeden list čas od času, je všechno v pořádku. I listy mají totiž svou životnost. Například ten od rosnatky se dokáže kolem kořisti obtočit jen dvakrát a poté hyne. Intenzita hnědnutí listů tak bude záviset i na tom, jakou výživu vaše rostlinka má.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)