Zásady správného výběru zelí pro krouhání

Červené zelí

Nedokážete si představit zimu bez skvělé vitamínové bomby? Ano, řeč je o kysaném zelí. Čas k jeho nakládání uzrál právě nyní. Měli byste mít proto připravenou tu správnou nádobu a další příslušenství. Základem je bezesporu kvalitní zelí. Vybrat to správné nemusí být zrovna dvakrát jednoduché. Na co všechno si dát pozor? To vám prozradíme v následujících řádcích. Aspektů je docela dost.

Správný výběr odrůdy zelí na krouhání

Odrůdy zelí na krouhání jsou trojího typu. Jedná se o zelí polorané, pozdní a polopozdní. Naším tipem je například odrůda Pourovo pozdní vyznačující se velkými hlávkami majícími až fialový odstín. Naopak středně rané zelí s menšími hlávkami je označováno jako Kalibos. Typické jsou u ní špičatější hlávky. Jestliže si chcete u krouhání na zelí i pochutnat, pak vsaďte na Ritmo F1. S obřími hlávkami zelí se setkáváme u kultivaru Magaton F1. Zajímavé je i bílé Langedinské zelí nebo odrůda Brunswijker.

Zelí

Zelí: Foto Pixabay

Sklizeň a uskladnění zelí před krouháním

Při sklizni a uskladnění zelí je nezbytné dát pozor, aby se jednotlivé hlávky neponičily. Sklízejte zcela jistě hlávky včetně krycích listů, jelikož právě ony chrání hlávku před vnějším poničením. A teplota při skladování zelí? Pohybovat by se měla mezi 1 až 2 °C. Optimální je vysoká vlhkost vzduchu, klidně okolo 95 %. Pro delší uchování se vyplatí vytrhnout rostlinu včetně kořene. Utrhnete několik krajních lístků a uložíte ji do písku.

pytle se zelím

Krouháné zelí v plastových pytlích: Foto Radek Štěpán

Raději zelí nakupujete? Buďte obezřetní

Nákup zelí na krouhání, případně již nakrouhaného zelí, nemusí být jednoduchý. Vyhněte se pořízení viditelně poškozeného zelí. Nákup nakrouhaného zelí v plastových pytlích by se neměl obejít bez kontroly čerstvosti. Zjistěte si i původ zelí. Často se u nás prodává zelí z Polska, které nemusí být zrovna nejkvalitnější. Určitě se vyplatí dát přednost hlávkám z českých farem.

Krouhání zelí: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.