Červené zelí

Zásady správného výběru zelí pro krouhání

Nedokážete si představit zimu bez skvělé vitamínové bomby? Ano, řeč je o kysaném zelí. Čas k jeho nakládání uzrál právě nyní. Měli byste mít proto připravenou tu správnou nádobu a další příslušenství. Základem je bezesporu kvalitní zelí. Vybrat to správné nemusí být zrovna dvakrát jednoduché. Na co všechno si dát pozor? To vám prozradíme v následujících řádcích. Aspektů je docela dost.

Správný výběr odrůdy zelí na krouhání

Odrůdy zelí na krouhání jsou trojího typu. Jedná se o zelí polorané, pozdní a polopozdní. Naším tipem je například odrůda Pourovo pozdní vyznačující se velkými hlávkami majícími až fialový odstín. Naopak středně rané zelí s menšími hlávkami je označováno jako Kalibos. Typické jsou u ní špičatější hlávky. Jestliže si chcete u krouhání na zelí i pochutnat, pak vsaďte na Ritmo F1. S obřími hlávkami zelí se setkáváme u kultivaru Magaton F1. Zajímavé je i bílé Langedinské zelí nebo odrůda Brunswijker.

Zelí

Zelí: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sklizeň a uskladnění zelí před krouháním

Při sklizni a uskladnění zelí je nezbytné dát pozor, aby se jednotlivé hlávky neponičily. Sklízejte zcela jistě hlávky včetně krycích listů, jelikož právě ony chrání hlávku před vnějším poničením. A teplota při skladování zelí? Pohybovat by se měla mezi 1 až 2 °C. Optimální je vysoká vlhkost vzduchu, klidně okolo 95 %. Pro delší uchování se vyplatí vytrhnout rostlinu včetně kořene. Utrhnete několik krajních lístků a uložíte ji do písku.

pytle se zelím

Krouháné zelí v plastových pytlích: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Raději zelí nakupujete? Buďte obezřetní

Nákup zelí na krouhání, případně již nakrouhaného zelí, nemusí být jednoduchý. Vyhněte se pořízení viditelně poškozeného zelí. Nákup nakrouhaného zelí v plastových pytlích by se neměl obejít bez kontroly čerstvosti. Zjistěte si i původ zelí. Často se u nás prodává zelí z Polska, které nemusí být zrovna nejkvalitnější. Určitě se vyplatí dát přednost hlávkám z českých farem.

Krouhání zelí: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

 1. Marcela Odpovědět

  Zapomněla jsem prázdný zelák v létě přiklopený.
  Před novým nakládáním byl uvnitř vlhký s mírnou plísní.
  Umyla jsem ho octem,potom vodou a nechala oschnout.
  Zelí máme naložené,ale mám velkou obavu,jestli se nebude kazit.
  Děkuji za odpověď a moc vás zdravím.
  Marcela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *