Zapomenuté rostliny našich babiček jsou opět v módě. Seznamte se s nejoblíbenějšími druhy

Pokojovky

Pamatujete si na pokojové rostliny, které pěstovaly před lety vaše babičky? Nyní jsou zpět v květinářství a opět se těší zasloužené slávě. Objevte zapomenuté hrnkové rostliny, které stojí za to pěstovat doma.

Hrnkové rostliny nás doprovází od odjakživa. V nejedné domácnosti obsadily doslova celé okenní parapety. Pamatujete si například na obří břečťan, kapradiny visící ze skříní nebo třeba dracény?

Tlustice se opět vrací na výsluní

Tlustice je nenáročná a velmi odolná rostlina. Doporučuje se proto především začátečníkům a těm, kteří často zapomínají své květiny v dostatečném množství zalévat. Se zálivkou je to ovšem lepší nepřehánět, protože tato rostlina lépe snáší dočasné sucho než přelévání. Nejlepší je načasovat zálivku až na chvíli, až když si všimnete, že je horní vrstva půdy je suchá. Tlustice také vyžaduje slunné stanoviště a v létě ji lze umístit na balkón nebo terasu. Někteří lidé jí rovněž říkají strom štěstí a prosperity, který do domu přináší peníze.

Scindapsus se hodí kamkoliv

Je to rychle rostoucí popínavka, která si pro sebe velmi rychle uzurpuje všechny dostupné parapety. Scindapsus preferuje světlé stanoviště s rozptýleným světlem, ale měli byste vědět i to, že se mu dobře daří i na polostinných místech. Ale nemá rád přemokření. Zalévat by se měl proto až ve chvíli, kdy je zemina v květináči úplně suchá.

Pokojové rostlinyFoto: Pixabay

Ledviník patří do stínu

Ledviník patří mezi kapradiny a těm se nejlépe daří na polostinném stanovišti, nikoli však úplně ve stínu. Nedostatek slunce u nich může způsobit žloutnutí a shození listů. Kapradiny by také nikdy neměly být umístěny přímo nad radiátorem, suchý vzduch jim nesvědčí. Pro jejich zalévání je nejlepší použít odstátou vodu z kohoutku. A pamatujte si, že substrát by měl být neustále vlhký. Kapradiny se také snažte během vegetační sezóny každé tři týdny přihnojit speciálním přípravkem pro kapradiny.

Dracéna vyroste až do stropu

Tato rostlina by měla být umístěna na světlém místě. Zalévejte ji mírně, dracaena nesnese přemokření kořenů. Přebytečnou vodu se po zálivce vyplatí z podmisky vylít. Doporučujeme ji také jednou za dva týdny přihnojit vícesložkovým tekutým hnojivem. A nezapomeňte jí dopřát i humusovitou a dobře odvodněnou zeminu.

Vánoční kaktus potěší květy

Schlumbergera alias vánoční kaktus musí být pěstován na světlém místě, ale ne na příliš slunečném parapetu. Kořeny navíc nemají rády přemokření, proto se vyplatí poskytnout jim vrstvu drenáže. Zálivka by však i tak měla být mírná a střídmá.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/nejoblibenejsi-pokojove-kvetiny-nasich-babicek/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)