Zámková dlažba: Proč je stále v oblibě?

Zámková dlažba

Řešíte aktuálně exteriér a rádi byste měli stylové a kvalitní chodníky? Není se čemu divit, právě pochozí plochy jsou jednou z vizitek majitelů jakýchkoli nemovitostí. Už spousty let se volí pro chodníky především zámková dlažba. Je totiž elegantní, dlouho vydrží a její pokládka není nijak výrazně náročnou záležitostí. To ale určitě není všechno, a tak se na ni podíváme mnohem podrobněji.

Jaký je vlastně původ sousloví zámková dlažba?

Hovoří-li se o zámkové dlažbě, rozhodně nejde o variace, které by měly být někde u starobylého zámku. Mnohdy tomu tak ale bývá. Svůj název získala zámková dlažba díky svému tvaru. Každý díl je přesně zpracován takovým způsobem, aby zapadal do druhého. Jedná se o takzvaný tvarový zámek, jenž umožňuje vytvoření dokonale kompaktní plochy. Pokládka takovéto dlažby není nijak složitá, kusy do sebe dokonale zapadnou. Tedy za předpokladu, že je podklad správně vyrovnaný.

Zámková dlažba

Důvodů pro výběr zámkové dlažby je spousta

Proč byste si tedy měli vybrat právě tento typ dlažby a s ní související obrubníky? V první řadě je zapotřebí zmínit dokonale zpevněnou plochu, již tímto způsobem vytvoříte. Bude maximálně kompaktní a stylová. Velkou výhodou je i fakt, že v případě potřeby není problém dlažbu kdykoli rozebrat. Vyměníte špatné dílce a máte opět kvalitní povrch. Mezi další velké přednosti zámkové dlažby patří ještě:

  • jednoduchá údržba,
  • maximální zatížení,
  • spousta tvarových a barevných variací,
  • možnost rychlého rozebrání.

Zámková dlažba

Podle čeho volit správnou zámkovou dlažbu?

Nejprve si ujasněte, co všechno musí samotná dlažba unést. Do míst, kde najíždí auta, se volí silnější kusy a není tady vhodný zahradní obrubník, ale mnohem bytelnější kus. Určitě se zaměřte na tvar konkrétní dlažby a barevné odstíny. Bez problémů můžete vytvořit hodně poutavé variace. V neposlední řadě vybírejte z pestré nabídky nějakého známého výrobce. Naším tipem je společnost Presbeton, nejznámější producent tohoto sortimentu u nás.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.