Rostlinní sousedé, kteří se příliš nemusejí

Stejně jako vám některé rostliny neporostou ve stínu, existují i páry rostlin, které se jednoduše nemusí. Soupeří spolu o prostor, produkují toxiny do půdy, které druhé rostlině škodí, berou si živiny nebo třeba vodu, čímž si navzájem konkurují a škodí jedna druhé v růstu. Pokud budete tyto dvojice znát, vyhnete se tak zbytečným komplikacím na své zahradě. Na druhou stranu existují ale také rostliny, které se doplňují, a je vhodné je sadit vedle sebe. V tomto článku se ale zaměříme na rostliny, které se příliš nemusejí.

Fazole, cibule a papriky

Právě tato dvojice je nejznámější. Ať už pěstuje fazole bílé, červené nebo strakaté, jejich největšími nepřáteli jsou jednak cibule, jednak ale také další cibuloviny, jako je česnek, pažitka nebo pór. Stejné nepřátele má také hrášek. Nikdy je nesaďte vedle sebe! Fazole ve své blízkosti nesnáší i papriky – sladké, i ty pálivé.

Fazole a rostliny odpuzující škůdce

Fazole obecně nemají ve své blízkosti rády rostliny, které odpuzují škůdce. Může se jedna o aksamitník, což je kvetoucí rostlina, ale i jiné bylinky.

Brokolice (květák) a teplomilné plody

Brokolice ani květák nemají ve své blízkosti rády teplomilné plody. Které to jsou? Tak například se jedná o rajčata, jahody, papriky, cukety a tykve.

Foto: Pixabay

Nepřátelé rajčat

Rajčata jsou poměrně běžně pěstovanou plodinou v českých zahradách. Věděli jste, že i ony mají své nepřátele? Patří mezi ně koriandr a další velice oblíbená zelenina – okurky! Dejte si tedy pozor ať je vysadíte v dostatečné vzdálenosti od sebe!

Nenáviděná slunečnice

Pokud chcete pěstovat například slunečnice, pak mějte na paměti, že ta se nemá ráda s mnohými dalšími plodinami. Stačí ale, pokud je zasadíte 30 centimetrů od slunečnice.

Mrkev a kopr

Na opačnou stranu zahrady ale vysazujte mrkev a kopr. I když je často dáváme společně do sklenice při zavařování okurků, na zahradě vedle sebe neradi sousedí.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!