Zamiokulkas: Víme, proč se mu právě u vás nedaří

V květinářstvích bývá prezentován jako nenáročná pokojová rostlina, ovšem realita často vypadá docela jinak. Takže co dělat, pokud jste si pořídili zamiokulkas a místo zeleného společníka se na vás z okna dívá žloutnoucí příšera?

Zamiokulkas nebo Zamie? Není to jedno!

Myslíte si, že jde o jednu a touž květinu? Nejste sami, i obchodníci občas tyto názvy zaměňují. A to je problém. Zamiokulkas na rozdíl od zamie není cykas. Sice tak trochu vypadá, ale pěstováním ve stínu se mu nezavděčíte. A základní poznávací znak? Tlusté stonky. Ty zamie jako typické cykasy nemají.

Když zamiokulkas žloutne

Rostlina takto obvykle reaguje na příliš vysokou vlhkost substrátu. Jakmile tento stav nastane, je záchrana obtížná. Pamatujte si, že zálivka postačí jedenkrát týdně a v misce by nikdy neměla stát voda. Pokud zamiokulkas přelijeme a začne žloutnout, jedinou pomocí je okamžité vyjmutí z květináče, oklepání vlhké zeminy, odstranění hnědých zahnívajících kořenů a opětovné vysazení do suchého substrátu. Zaléváme opatrně. Šance na záchranu je tak jedna ku třem.

Foto: Pixabay

Když má zamiokulkas má na listech hnědé skvrny

Hnědé skvrny jsou obvykle důsledkem dopadu přímého slunečního záření. Léto na jižním parapetu jim tedy nesvědčí. První známky problémů přicházejí ve chvíli, kdy se rostlina příliš rychle nahýbá k jedné straně. Tehdy je osvětlení nerovnoměrné a je třeba vybrat jiné stanoviště.

Když zamiokulkas nechce růst

Vypadá stále poměrně svěží, ale nové listy mu ne a nepřibývají? Nejspíše potřebuje pohnojit – 1x do měsíce mu postačí dávka běžného hnojiva pro pokojové rostliny. Dalším důvodem může být i jeho pěstování v příliš malé nádobě. Přesaďte ho a uvidíte, jak rychle obrazí. Při přesazení zároveň zkontrolujte stav kořenů. Všechny hnědé musí pryč a pokud je jich hodně, znamená to, že byste měli se zálivkou trochu ubrat.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)