Vyžene kočka ze zahrady ptáky? Nikoliv

Kočka

Zima je už pomalu za rohem a mnozí z nás se těší, že budou mít na zahradě spousty nejrůznějších ptáků, kteří přiletí do krmítek a dají si něco dobrého na zub. Tedy v případě, že nenajdou něco v přírodě. Uvidíme, jak silné mrazy nakonec budou a jestli přijde krutá zima. Pokud doma chováte kočku, nejspíše vás napadne, zdali dokáže s ptáky žít a nevyhánět je z prostoru zahrady. Může se tak stát, nicméně pokud dodržíte několik základních pravidel, bez problémů takovémuto soužití napomůžete a obě zvířata si nebudou nijak výrazně překážet.

Umístění ptačí jídelny

Ptáci milují keře a stromy, právě v takovýchto místech často sedávají a shlukují se. I proto by mělo být krmítko v jejich blízkosti. Umístěte jej cca 1,5 metru nad povrch země. Větve stromu by ale neměly být jakýmsi přístupovým bodem kočky ke krmítku. Vzdálenost od větví byste si měli pohlídat. Chránit lze i kmen stromu, aby se po něm kočka nevyšplhala nahoru. Pozor jen na ostré dráty a jiné záležitosti. Bohatě postačí plastový límec či lepový pás. Na užších kmínkách může být i síťka. Strom tak kočkám jen tak jednoduše nebude sloužit jako škrabadlo. Pokud dáváte krmítko na plot, určitě ho zvedněte až nad samotné stromky. Po plotě kočka chodí dokonale. Jinak se dá pro ptáky nachystat dobrota i na nedostupný parapet.

Vrabci

Foto: Pixabay

Ptáci mnohdy chování kočky odhadnou

Že se ptáci krmí pohodlně na stromě i v momentu, kdy pod ním číhá kočka? Ano, může být. Mohou si dávat dobroty i na parapetu, když je kočka za oknem. Ptáci se dokonce dokážou do jisté míry bránit. Jednak samozřejmě vydávají zvuky a jednak také dokážou kočku cíleně klovnout. Když se jich na kočku snese více, svůj útok si nejspíše rozmyslí.

Pták

Foto: Pixabay

Kočka loví pro zábavu

Je to tak, v současné době jsou kočky v domácnostech navíc velmi dobře živeny. Ptáci často uhynou nejen kvůli tomu, že je může ulovit kočka, ale nárazem do skla, stožáru, případně si na nich pochutná kuna či jiný lovec. Kočku bychom neměli nijak omezovat. Zvoneček na krk bude týrat ji a potažmo i ptáky. Stříhat kočce drápky je také nesmysl. Pokud kočka ptáka uloví, byl zřejmě nepozorný a silnější prostě vyhrál na slabším, což je v přírodě běžné. My bychom měli hlavně ptákům přes zimu zajistit dostatek krmiva a na zahradě mít stromy a keře, které jsou jejich útočištěm.

Kočka

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.