Kočka

Vyžene kočka ze zahrady ptáky? Nikoliv

Zima je už pomalu za rohem a mnozí z nás se těší, že budou mít na zahradě spousty nejrůznějších ptáků, kteří přiletí do krmítek a dají si něco dobrého na zub. Tedy v případě, že nenajdou něco v přírodě. Uvidíme, jak silné mrazy nakonec budou a jestli přijde krutá zima. Pokud doma chováte kočku, nejspíše vás napadne, zdali dokáže s ptáky žít a nevyhánět je z prostoru zahrady. Může se tak stát, nicméně pokud dodržíte několik základních pravidel, bez problémů takovémuto soužití napomůžete a obě zvířata si nebudou nijak výrazně překážet.

Umístění ptačí jídelny

Ptáci milují keře a stromy, právě v takovýchto místech často sedávají a shlukují se. I proto by mělo být krmítko v jejich blízkosti. Umístěte jej cca 1,5 metru nad povrch země. Větve stromu by ale neměly být jakýmsi přístupovým bodem kočky ke krmítku. Vzdálenost od větví byste si měli pohlídat. Chránit lze i kmen stromu, aby se po něm kočka nevyšplhala nahoru. Pozor jen na ostré dráty a jiné záležitosti. Bohatě postačí plastový límec či lepový pás. Na užších kmínkách může být i síťka. Strom tak kočkám jen tak jednoduše nebude sloužit jako škrabadlo. Pokud dáváte krmítko na plot, určitě ho zvedněte až nad samotné stromky. Po plotě kočka chodí dokonale. Jinak se dá pro ptáky nachystat dobrota i na nedostupný parapet.

Vrabci

Ptáci mnohdy chování kočky odhadnou

Že se ptáci krmí pohodlně na stromě i v momentu, kdy pod ním číhá kočka? Ano, může být. Mohou si dávat dobroty i na parapetu, když je kočka za oknem. Ptáci se dokonce dokážou do jisté míry bránit. Jednak samozřejmě vydávají zvuky a jednak také dokážou kočku cíleně klovnout. Když se jich na kočku snese více, svůj útok si nejspíše rozmyslí.

Pták

Kočka loví pro zábavu

Je to tak, v současné době jsou kočky v domácnostech navíc velmi dobře živeny. Ptáci často uhynou nejen kvůli tomu, že je může ulovit kočka, ale nárazem do skla, stožáru, případně si na nich pochutná kuna či jiný lovec. Kočku bychom neměli nijak omezovat. Zvoneček na krk bude týrat ji a potažmo i ptáky. Stříhat kočce drápky je také nesmysl. Pokud kočka ptáka uloví, byl zřejmě nepozorný a silnější prostě vyhrál na slabším, což je v přírodě běžné. My bychom měli hlavně ptákům přes zimu zajistit dostatek krmiva a na zahradě mít stromy a keře, které jsou jejich útočištěm.

Kočka

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

22 komentářů

 1. Ludmila Odpovědět

  Všechny kočičí zábrany už jsem vyzkoušela – krmítko trčí vysoko v prostoru na kovové trubce, daleko od plotu i větví stromu. Pokud si ale ptáci vyhazují krmení na zem (což se děje pořád), a slétnou si je dolů sebrat, stávají se bohužel kořistí našeho kocoura.

 2. Josef Odpovědět

  Kocka NEma ve volne prirode co delat. Neni to dobra a ani bezpecne pro kocku a jiz teprve ne pro
  ptactvo a jine drobne zivocichy. Jen nezpodpovedni lide pousti kocky ven. Kocka je nesmirne teritorialni zvire a perfektne spokojena zit cely zivot se „svem“ dome, byte.

  1. Jan Kovář Odpovědět

   Dobrý den,
   kočka je šelma a navíc ne úplně 100% domestikovaná a že ji člověk „i pro její dobro“ vykastruje a uvězní u sebe doma ji ještě nevymaže vrozené pudy.
   A pokud tedy kočka nemá ve volné přírodě co dělat, pak co ve volné přírodě dělají zvířata typu vlk, medvěd, rys (taky kočka?), potažmo srny, divočáci, kuny, lišky, straky … všechno škodná… v určitém kontextu.
   Bohužel znám i místa (UA), kde už nic není, tam už všechno nuzní občané ulovili a zkonzumovali – i veverky „oříškožroutky“.

   a ano, na zahradě krmíme 4 kastrované kočky a 1 kocoura – vše venkovní polodivoké, myši nejsou problém, zato krtek vesele krtkuje, jedna kočka je atletka skákací a ta někde v sousedství chytne i ptáky. Za plotem k lesu krmelec a dle instrukcí myslivce příkrm, a na železných tyčích (170cm nad zemí) krmítko a několik porůznu tyčkových „šibenic“ jako bidýlka… pořád je na co koukat. a ty nálety na krmítko, a borůvky, a kamčatky, a na jabloně a na ořech…a někdy stačí i jen 3 ptáčci v hejnu a kočka si lehne a ví, že je bez šancí. Někde jsem slyšel, že zdravého a silného (a chytrého) nechytí, ale i tak dostane vynadáno… a co?, příroda !

  2. Aster Odpovědět

   To je neskutečný nesmysl – asi jste ve škole nedával pozor – říká vám něco kočka divoká? Toto zvíře se vyskytuje na Slovensku a fotopasti je zachytily i v Beskydech a Českém lese, možná je i na Šumavě. Naše kočka domácí je schopna zdivočet a v přírodě se nejen uživí, ale i bez problémů vychová koťata. Váš výrok, že kočka je „perfektně spokojena žít celý život ve svém domě, bytě“ svědčí jen o tom, že o kočkách nevíte vůbec nic.

 3. čen Odpovědět

  Mám tři kočky a ptáků plnou zahradu, kočky mi spíše domů přitáhnou ulovené myši, pokud chytí ptáčka, vezmu jim jej z tlamičky, posadím někam, kam kočky nemůžou a když se ptáček vzpamatuje.odletí. Protože se mi kočky chodí pochlubit úlovkem, funguje to.

 4. Meg Odpovědět

  Kdyby člověk do přírody neustále nesmyslně nezasahoval a nelikvidoval ji,byl by její koloběh v pořádku nebo si myslíte,že dřív než si člověk kočku domestikoval,tak nebyly volně v přírodě?

   1. aster Odpovědět

    Tohle on nebude mít asi nikdy příležitost vyzkoušet – jemu by ta kočka pravděpodobně s chutí vyškrábala oči – zřejmě právem…

 5. Viki Vikina Odpovědět

  K nám se chodí pravidelně krmit krahujec, ten uloví víc ptáků, než sousedovic kočka – ta k nám kvůli našemu psovi ani neleze.

 6. petr g.. Odpovědět

  kočka je zabiják všeho živéo v přírodě. A ten člověk co píše o tom , že uloveného ptáčka kočkou ošetří neví nic o těchto predátorech.-Kočka patří jen na vodítko a max 5metrů od domu,

  1. Aster Odpovědět

   Kočka patří na vodítko? To snad ne! Lidem vadí, že nikdy neposlouchá jako pes – protože lidé chtějí mít vedle sebe otroka – což kočka nikdy nebude. Kočka loví, protože je to její přirozenost – co je na tom špatného? Pes taky zakousne nač přijde, a to nikomu nevadí. A ptáčci sice vypadají něžně, hlavně ti malí, ale jsou to taky pěkní predátoři – zejména když se přemnoží – stejně jako myši – taková myška je tuze pěkné zvířátko…a proto jsou v přírodě predátoři, aby udržovali rovnováhu. Ovšem toto lidé ve městech nechtějí vidět a chápat a dneska se tento trend přenáší i na vesnice.

 7. petr.G. Odpovědět

  příroda celkově umírá. Pamatuji časy, kdy mě budil zpěvem drozd , během dne ve stromech štěbetali vrabci a usínal jsem za zpěvu kosa. Ach jo.-smutné pro mně

  1. Paros Odpovědět

   v mém bambusovém pidilesíku se ptáci cítí bezpečně a řvou tam v obrovských počtech. je to jako sklenka vody v litru rozpáleného oleje. nevím, co si tam vyjasňují, ale mám strach, jestli už jejich decibely nepřekračují rozumné meze nepřímé imise sousedského hluku. dokud neměli bambus, řvali ve větvích stromů. vždycky si říkám: kdo chce stromy, bude mít i ptáky. a stromy rostou a vyrostou. myslím, že neslyšíte žádný zpěv, protože všichni jsou u mě. nic s tím nenaděláme.

   1. Aster Odpovědět

    Je to přesně o tom – lidé si pořizují nesmyslně velké pozemky, na kterých pak vytvářejí záhonky ve tvaru úzkých nudlí nacpaných na plot a anglický trávník – málokdo z nich chce mít na takové ploše aspoň pár stromů a přirozeně rostoucích nestříhaných keřů – ono z toho totiž padá listí – jaká hrůza! Chodí se potit do posilovny, ale pohrabat trochu listí je pro ně děsně těžká práce. Pak se diví, že nemají na zahradě ptáky – kde by tam asi našli úkryt, místo pro hnízdo a v postřikovaném jedovatém trávníčku potravu? Ale takoví pak nejvíc skučí, jak člověk ničí přírodu…

 8. Jitka Odpovědět

  Když zjistím, že naše kočka zrovna loví ptáčka, tak se taky snažím ho zachránit, protože kočka hned všechno nezabije, loví, hraje si… už od podzimu ptáky přikrmuji v krmítku slunečnicovými semeny – mají je asi nejradši – lítá jich k nám celé hejno a pak si sněmují na vysokých hustých jehličnanech u sousedů. Přikrmuji i ježky než se zazimují kočičími granulemi, protože jak se začnou večer courat za potravou, lezou přes naši zahrádku. I vodičku jim chystám do mělké misky. Zato kočky rády pijí z vyšší nádobky. A proč asi ptáčků ubývá? Asi to má více příčin, kočky za to určitě nemohou, spíš všeobecné nepříznivé podmínky a jedy všude a ve všem kolem nás. Málokdo jim udělá boudečku na zimu, málokdo je už před zimou a celou zimu až do jara krmí výživnými semeny… Mám kočky ráda, ale je mi líto i těch ulovených myšek, je mě líto vlastně všech zvířat, jsme už moc přecivilizovaní asi…

  1. Aster Odpovědět

   Mám doma dvě kočky – nalezence. Obě si dodnes velmi dobře pamatují, kdo se jich ujal. Celý den jsou venku, jen na noc je zavírám. Přestože je pravidelně krmím, loví myši i ptáky – s tím se prostě nedá nic dělat, je to jejich přirozenost. Ptáci i myšky jsou roztomilí a potřební, dokud se nepřemnoží – pak je to spíš horor. Mám na zahradě nestříhaný živý plot i stromy, kde můžou ptáci hnízdit a schovat se před predátory – a každý rok mám na zahradě pár hnízd – kdyby ptákům vadily kočky, nehnízdili by tady. Znám plno lidí, kteří se rozněžňují nad ptáčky, chlubí se, jak je krmí, ale jejich zahrady jsou pro ptáky nepoužitelné – ptáků ubývá i proto, že nemají kde bezpečně hnízdit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *