Základní pravidla sázení brambor

Pokud máte možnost vypěstovat si na zahrádce své vlastní brambory, určitě tak učiňte. Nejenže ušetříte nějakou tu korunku, ale brambory vám budou i lépe chutnat, protože ne vždy jsou kupované brambory dobré. Menší plochu na zahrádce obděláte ručně pomocí hrábí, kypřiče a hrobkovací radličky. Pěstování brambor není složité, ale je potřeba dodržet základní pravidla pro sázení brambor.

Příprava půdy pro sázení brambor

Nejdříve si připravte půdu pro sázení brambor. Zbavte ji všech plevelů a důkladně ji zkypřete, protože kypření je poloviční základ úspěchu. Jestliže budete mít menší plochu, postačí vám ruční prutový kypřičanebo elektrická motyčka. Pokud hodláte obdělávat větší pole, určitě si pořiďte stavebnicový systém, pomocí něhož zajistíte veškeré práce, které se týkají zpracování půdy. Následně si nachystejte řádky pro výsadbu pomocí hrobkovací radličky. Pokud ji nemáte, na metodu hrobkování vám postačí železné hrábě. Jednotlivé hlízy poté nasázejte zhruba 20 cm od sebe. Na rozsáhlejší plochu použijte sazeč brambor.

Sadba brambor

Osázené řádky zahrňte tak, aby byly rovné po celé své délce a zalejte je a následně se snažte udržovat je stále mírně vlhké. Splníte-li tuto podmínku, brambory vám velmi rychle naklíčí. Jakmile vyklíčí, znovu je přihrňte, protože tím podpoříte vývin hlíz a také znemožníte růst plevelům. Proti plevelům doporučujeme, spíše než postřiky, které jsou stejně ve vegetační době nevhodné, využít techniky či nářadí. Jestliže vlastníte jednoosý malotraktor, pořiďte si k němu rotavátor anebo rotační plečku.

Odrůdy brambor

Jestliže nejste začátečníkem v pěstování brambor, jistě máte své oblíbené odrůdy a naopak ty, které byste si na svůj záhon již nikdy nevysadili. Kritérií výběru odrůdy brambor je hned několik. Jsou to jednak klimatické podmínky, jednak délka vegetační doby. Na výběr máze z mnoha odrůd velmi raných, raných, poloraných, polopozdních až pozdních. Kritériem může být také výběr podle varných typů, kde hraje roli to, jestli chcete pěstovat brambory spíše do salátů, jako přílohu či je budete používat na kaše a těsta. Sadbové brambory a jejich prodej je možný v jakékoli zahrádkářské prodejně nebo si je můžete objednat na internetu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *