Základní podmínky pro pěstování hub

Vypěstovat si vlastní houby je skvělé, když je na tom příroda bledě. Někdy prostě nejsou vytvořeny ideální podmínky pro růst hub, a tak dochází k tomu, že houbaři si z lesa často nosí prázdné košíky. Neustále slyšíme, že podmínky pro růst hub nebyly dobré. Ale jaké jsou tyto podmínky? Jejich znalost vám pomůže při pěstování hub, a trochu také při jejich sběru v přírodě.

Prostor

Houby mohou růst v interiéru i exteriéru na dobře připravené půdě. Proces růstu však může trvat od šesti měsíců do dvou nebo dokonce tří let. Pouze kontrolované vnitřní prostředí může nabídnout vhodné podmínky pro rychlý růst.

Světlo

Než se rozhodnete pěstovat houby, musíte zajistit tmavé a vlhké podmínky, které jim umožní prosperovat. Obecně mohou tolerovat určité světlo, ale je lepší jim poskytnout temnotu. Ideálním místem pro pěstování těchto hub doma je obvykle suterén. K organizaci domácí produkce však můžete využít i malé vnitřní prostory, například místo pod dřezem nebo přepravní kontejner.

Teploty

Teplota je pravděpodobně hlavním faktorem pro produkci hub. Většina typů roste nejlépe, když jsou teploty od 18 do 21 °C, bez přímého průvanu nebo tepla. Pokud pěstujete houby, které vyžadují vyšší teploty, můžete zvážit použití vyhřívací podložky, dokud neuvidíte malé kořeny (mycelium). Vyhřívací podložka dokáže zvýšit teplotu půdy na 21 °C, avšak jakmile se objeví mycelium snižte ji na 15 °C.

Zalévání

Pravidlo číslo jedna je udržovat vaše houby trvale vlhké. Pravidelně je stříkejte vodou. Jedním z nejpraktičtějších způsobů je použití vlhkého hadříku na zakrytí zásobníku a jeho navlhčení ihned po zaschnutí.

Hnojení

Pro začátek potřebujete zásobníky o velikosti 35,5 x 40,5 cm a hloubce 15 cm. Naplňte je vhodným kompostovým materiálem pro houby a naočkujte jej.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Tomša Odpovědět

    Mě letos vyrostly na zahrádce z ničeho nic smrže. Tipnul bych to na pořízený kůrový mulč. Myslíte, že je to možné?

  2. Aster Odpovědět

    Myslím , že to možné je. nejsem odborník na houby, ale ze zkušenosti vím, že když vysazuju na zahrady borovice, záleží na tom, odkud je beru – z některých lokalit pod nimi rostou hřiby do pár let a z některých nikdy – záleží to asi na školce – jak ošetřují porosty. Kůrový mulč může obsahovat „houby“ hlavně pokud leží delší dobu – čerstvý těžko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *