pěstování rajčat

Základní kroky při pěstování rajčat

Patříte-li mezi úplné začátečníky v pěstování ovoce a zeleniny, pak určitě bude zapotřebí vybrat si nějakou plodinu, která není z hlediska pěstování nijak náročná. Například rajčata pěstování nabízejí v poměrně jednoduché podobě a i při menším množství snahy a píle se můžete dočkat opravdu sladké odměny, a to v opravdovém slova smyslu. Pěstování rajčat má určitě svá specifika, a tak není od věci soustředit se na některá z nich. Rajčata budete mít při jejich dodržení opravdu hezká.

Volba podnebí a půdy

Jak podnebí, tak i půda jsou pro pěstování rajčat nesmírně důležité. Rajčata milují co největší horko a světlo. Při výběru místa byste na toto měli každopádně dbát. Ideální bude, když budou rostliny na záhonu vystaveny přímému slunečnímu svitu 8 hodin a více. V opačném případě nebudou dostatečně plodit. Půdní prostředí je taktéž vhodné volit s rozmyslem. Optimální je pH půdy pohybující se mezi 5,5 až 6,8. Jestliže chcete mít pro svá rajčata ideální podmínky, pak při vysazování na záhon dejte k rostlině ještě rašelinu plnou organických látek.

Vhodná semena rajčat

Výsadba rajčat probíhá ve dvou fázích. Semena rajčat je vhodné dát do země již v průběhu února anebo později. Obecně je doporučováno zhruba 6 týdnů před posledním mrazem na jaře. Sazenice rajčat jdou do země až většinou na konci dubna či na počátku května. Když budete sázet rajčata ze semen, pak si můžete vybrat obrovské množství odrůd. Při koupi sazenice rajčat už budete omezeni jen na několik prodávaných druhů.

Zalévání a hnojení rajčat

Pravidelná zálivka rajčat je nezbytností, bez které se neobejdou. V obdobích sucha se doporučuje klidně i množství celé konve na jednu rostlinu rajčete. Ideální je odstátá voda. Hnojit rajčata při bohatosti půdy není zapotřebí. Pokud ale budete chtít, pak je k dispozici celá řada organických hnojiv. Těsně před vysazením je možné je vmíchat do půdy. Půdu okolo rostliny je vhodné čas od času prokypřit v momentu, kdy je silně udusaná. Nezapomínejte ani na zaštipování rajčat.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *