levandule

Několik tipů pro pěstování levandule

Levandule se řadí mezi jedny z nejznámějších okrasných a zároveň i užitkových rostlin. Tento neustále zelený keřík, který je typický šedivými lístky a krásnými maximálně vonícími fialovými kvítky. Vybírat je možné na zahradu mnohé druhy levandule, přičemž u nás se nejvíce prosazuje především levandule lékařská. Její pěstování není nijak složité, a proto se ostatně v našich podmínkách poměrně často pěstuje a zdobí okrasné části zahrad. Jak tedy na pěstování levandule?

Půda pro pěstování levandule

Půda pro levanduli může a nemusí být specifická. Levandule je natolik flexibilní, že je schopna růst prakticky všude. Ideální je ovšem písčitá, prostupná a především neutrální či zásaditá půda. Substrát by měl být lehkého charakteru a nemusí disponovat žádným extrémním množstvím živin. Pokud budete hnojit, pak se doporučuje především vápenaté hnojivo. Nádoba s levandulí anebo samotná levandule na skalce by měly být umístněny na slunném prostoru. Přímé slunce levanduli na rozdíl od některých dalších okrasných rostlin svědčí. Pokudd máte u levandule sazenice, pak mohou být přímo na slunci.

Přiměřená zálivka

Čím větší množství slunečních paprsků je schopna levandule lékařská pojmout, tím je logicky aromatičtější. I proto se jeví jako maximálně vhodné zalévat levanduli v přiměřeném množství. Pokud bude rostlina neustále přelitá, tak jí to v žádném případě svědčit nebude. Pokud necháte levanduli bez zálivky i celou dobu, když budete pryč, pak se nemusíte obávat toho, že by došlo k jejímu uschnutí.

Péče o levanduli

Na jaře je zapotřebí levanduli zkrátit přibližně o jednu třetinu její délky. Pokud chcete, aby vám rostlina opravdu vyrostla, pak bude ideální, když toto nepodceníte. Levandule stříhání prostě potřebuje. Ideální je zvolit u levandule řez opravdu radikální. Zpočátku se sice bude zdát, že rostlina je malá, ale nebude tomu tak. Postupně se rozroste a bude skutečně košatá. Ostatně celou skalku anebo celý prostor na balkonu nemusí zabírat pouze levandule, když vypadá krásně.

Levandule na našem videu…

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. jirka Odpovědět

    Kutilům i zahrádkářům doporučuju hyperzbozi.cz/dum-dilna-a-zahrada. Vše na jednom místě se srovnáním cen!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *