Několik tipů pro pěstování levandule

Levandule se řadí mezi jedny z nejznámějších okrasných a zároveň i užitkových rostlin. Tento neustále zelený keřík, který je typický šedivými lístky a krásnými maximálně vonícími fialovými kvítky. Vybírat je možné na zahradu mnohé druhy levandule, přičemž u nás se nejvíce prosazuje především levandule lékařská. Její pěstování není nijak složité, a proto se ostatně v našich podmínkách poměrně často pěstuje a zdobí okrasné části zahrad. Jak tedy na pěstování levandule?

Půda pro pěstování levandule

Půda pro levanduli může a nemusí být specifická. Levandule je natolik flexibilní, že je schopna růst prakticky všude. Ideální je ovšem písčitá, prostupná a především neutrální či zásaditá půda. Substrát by měl být lehkého charakteru a nemusí disponovat žádným extrémním množstvím živin. Pokud budete hnojit, pak se doporučuje především vápenaté hnojivo. Nádoba s levandulí anebo samotná levandule na skalce by měly být umístněny na slunném prostoru. Přímé slunce levanduli na rozdíl od některých dalších okrasných rostlin svědčí. Pokudd máte u levandule sazenice, pak mohou být přímo na slunci.

Přiměřená zálivka

Čím větší množství slunečních paprsků je schopna levandule lékařská pojmout, tím je logicky aromatičtější. I proto se jeví jako maximálně vhodné zalévat levanduli v přiměřeném množství. Pokud bude rostlina neustále přelitá, tak jí to v žádném případě svědčit nebude. Pokud necháte levanduli bez zálivky i celou dobu, když budete pryč, pak se nemusíte obávat toho, že by došlo k jejímu uschnutí.

Péče o levanduli

Na jaře je zapotřebí levanduli zkrátit přibližně o jednu třetinu její délky. Pokud chcete, aby vám rostlina opravdu vyrostla, pak bude ideální, když toto nepodceníte. Levandule stříhání prostě potřebuje. Ideální je zvolit u levandule řez opravdu radikální. Zpočátku se sice bude zdát, že rostlina je malá, ale nebude tomu tak. Postupně se rozroste a bude skutečně košatá. Ostatně celou skalku anebo celý prostor na balkonu nemusí zabírat pouze levandule, když vypadá krásně.

Levandule na našem videu…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.