Jacaranda

Žakaranda mimózolistá – voňavá návštěvnice našich teras

Ve své domovině je žakaranda mimózolistá (Jacaranda mimosifolia) impozantním, několik metrů vysokým stromem. U nás dorůstá rozměrů značně menších. Pokud ovšem hledáte zajímavou přenosnou rostlinu s výraznou vůní, můžete na ni klidně vsadit.

Žakaranda nebo také jakaranda patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám na světě. A to bez nadsázky. Stačí se podívat na její obrovskou korunu, plnou světle fialových květů. Vypadá jako vystřižená z Avatara nebo jiného fantastického světa, hýřícího barvami

Žakaranda – tak trochu karnevalová rostlina

Asi nepřekvapí, že původní domovinou žakarandy je jižní Brazílie a severozápadní Argentina. V Jižní Americe zdobí ulice velkých měst i půvabné parky, u nás se hodí spíše k pěstování na terasách. Potěší zejména svými levandulově zbarvenými květy, které se objevují od jara do léta.

Jacaranda

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z dálky vám může připomínat třeba vistárii, při pohledu zblízka však žakarandu prozradí její zpeřené listy, nápadně podobné mimóze, kterou má i v názvu. Květy vás potěší i svou ohromující, téměř balzámovou vůni. Je tak intenzivní, že citlivější osoby může snadno rozbolet hlava.

Jak žakarandu pěstovat

Minimální teplota pro pěstování žakarandy je 5 ° C. Myslete na to tedy a pořiďte si ji jen v případě, že jí v zimě můžete poskytnou nevytápěnou místnost nebo studený skleník s dostatkem světla. Poroste dobře i jako pokojová rostlina, ovšem pouze v dobře větrané místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí. Vyžaduje dostatek světla.

Během období růstu žakarandu hojně zalévejte a každý měsíc ji hnojte, v zimě přistupujte k zálivce střídmě. Na konci zimy můžete stromek vytvarovat do žádoucího tvaru.

Není bez zajímavosti, že ve své domovině slouží i jako léčivá rostlina. Kůra a kořeny jsou lékem na syfilis, listy se používají jako hojivý obklad na nejrůznější zranění. A pokud se projdete pod kvetoucí žakarandou a upadne vám na hlavu její květ, budete mít po celý následující rok štěstí v lásce – tak to alespoň tvrdí oblíbená pověra.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *