Ovocný sad

Péče o ovocné stromy v červenci


Právě na jaře a na podzim je čas, kdy je potřeba se ovocným stromům věnovat nejvíce. Avšak ani v červenci bychom na ně neměli zapomínat. Podle toho, jaké je zrovna počasí, budete moci svým stromům přilepšit. Odmění vás za to bohatší úrodou. Do jakých akcí je tedy potřeba se v souvislosti s ovocnými stromy pustit?

Zálivka v období sucha

Pokud je sucho, je potřeba zalévat také stromy. Zejména pro menší stromky může být nedostatek vody fatální. Spíše než častá zálivka po povrchu půdy bude vhodnější opravdu důkladné zalití stromku například jednou za týden. Použijte k tomu buď odstátou vodu, nebo dešťovou vodu (která je pro zálivku sice ideální, nemusíte jí ale mít dostatek).

Mulčování ovocných stromů

Abyste zajistili, že se voda v půdě udrží déle, můžete použít mulč. Kolem stromů se například skvěle hodí posekaná tráva – které máte v červnu i červenci dostatek, protože roste ve vysokém tempu. Předtím, než svůj mulč nastelete v okolí stromu je potřeba půdu prokypřit – počínejte si opatrně, abyste nepoškodili kořeny stromu. Pokud byste použili mulč na tvrdou půdu a doufali, že půda bude více zadržovat vlhkost, rozdíl byste nepoznali.

Ovocné stromy

Ovocné stromy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sběr nadbytečných plodů

Můžete si všimnout, že pod vašimi stromy se nachází plody. Někdy jsou vadné již na pohled, jindy se jedná o plody nadbytečné. Všechny spadané plody je vhodné co nejrychleji posbírat a vyhodit. Je totiž možné, že jsou napadeny nějakými škůdci či chorobami, které by se mohli šířit vaší zahradou dál. Pravidelně tedy kontrolujte okolí svých ovocných stromů.

Sklízíme plody

Na jablka a hrušky je zatím ještě brzo, ale například třešně už sbírat můžete. Sbírání bude postupné, takže každých pár dní můžete svůj strom odlehčit o nějaké to ovoce. Konečně nastává období, kdy se nám veškerá péče o ovocné stromky začíná vracet.

Braňte se proti obalečům

Obaleč jablečný je jedním z největších nepřátel vašich jablek, švestek či slív. Obzvláště se jim daří za teplého počasí. Použijte světelné i feromonové lapače nebo žluté lepové pásky. Po chemii sáhněte až tehdy, když na několika plodech objevíte více jak čtyři vajíčka tohoto škůdce. Vajíčka obaleče jablečného mají bílou barvu (později jsou dočervena) a jsou velká asi 1 mm.

Ovocný sad: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

  1. Honza Odpovědět

    Některé řady jsou „nad zlato“. V podstatě jsme se nic nedozvěděli. Těším se, až někdo napíše radu k určité problematice komplexně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *