Zahradní rostliny pro jarní vegetační období

Chřest

Už se těšte, už se to blíží. I teď při nižších teplotách můžete zasadit rostliny, které se na jarní zeleninové zahradě dokáží poprat s přetrvávajícím mrazem.

Jarní zeleninová zahrada

Bylo běžné, že se za jarních mrazů dávaly do země sazenice. Ve většině případů se rostliny stávají silnějšími a odolnějšími. Ty, které byly slabé, uhynou. Při zakládání zeleninové zahrady platí, že čím dříve se v zimě začne sázet, tím lépe. Ať jste na bylinky, zeleninu nebo jiné plodiny, všechny patří mezi jarní zeleninové zahradní rostliny.

Artyčok

Existují rostliny, které jsou pěkné pro oko, ale jsou především jedlé. Toto je typ rostliny, kterou můžete sníst celou, pouze když je ve formě poupat. Jakmile dovrší dospělosti, už není jedlá. Artyčoky jsou označovány jako letničky, které se pěstují v mírných pásmech. Pokud je zasadíte na jarní výsadbu, sklizeň pak proběhne na podzim.

ArtyčokArtyčok: Foto Pixabay

Rukola

S rukolou se můžete setkat v potravinových obchodech, kde se prodávají zabalené v plastových sáčcích. Jakmile sklidíte svoji první várku a ochutnáte první sousto, sami pochopíte, že je rukola nejlepší čerstvá a z vaší zahrady.

RukolaRukola: Foto Pixabay

Chřest

Při pěstování je potřeba neztrácet hlavu, protože tato vytrvalá zelenina může výhonky vytvořit až po dvou či třech letech. Chřest představuje podstatnou zdravou složku v potravě, takže by neměla chybět ani ve vaší zahrádce.

ChřestChřest: Foto Pixabay

Celer

Záleží na typu odrůdy, ale ve většině případů, je možné pojídat celou rostlinu nebo ji použít při vaření. I přesto, že je tato sezónní rostlina pro pěstování složitější, stojí to za tu námahu. Křupavé a kyselé stonky jsou ideální do mnoha jídel. A je perfektní volbou pro předjarní výsadbu.

CelerCeler: Foto Pixabay

Fenykl

Fenykl je mnohdy nesprávně označován za bylinu. Uchvátí vás svou vůní a chutí v dušeném mase nebo jako pečený fenykl k pečenému kuřecímu masu. Svou vůní odpuzuje slimáky a mšice. Z fenyklu se získávají i semínka, která se vysuší a používají se pro jejich chuť.

FenyklFenykl: Foto Pixabay

Česnek

Česnek se většinou sází na podzim ještě před mrazem, ale můžete jej zasadit i na jaře. Při jarním sázení se sklizeň provádí až na podzim. Je známo, že jako jedna z mála zelenin, dokáže odpuzovat hmyz.

Pěstování zeleniny může být vzrušující a čekat na malé výhonky a těšit se z jejich růstu, je nepřekonatelný zážitek. Pěstování jarních zeleninových zahradních rostlin v dokonalém načasování, vám přinese spoustu odměn za vaše úsilí.

ČesnekČesnek: Foto Pixabay

Zdroj info: https://gardenseason.com/vegetable-garden-plants/

Chřest: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.