Jak využít sílu bylinek na maximum aneb volně prodejná léčiva vs. doplňky stravy

Bylinkový čaj

Na první pohled je v regálu často nepoznáme – a to ani podle ceny. Garance účinku a obsahu aktivních látek vás totiž může vyjít mnohem levněji, než tzv. sázka na přírodní bylinky. Nenechte svoje peněženky krvácet a pojďte si jednou provždy udělat jasno v tom, jak se od sebe tyto dvě skupiny liší.

Volně prodejné léky předpis od lékaře nepotřebují. V lékárně jsou k dostání zcela běžně. Někdy je jejich koupě omezena počtem balení, jež mohou být vydány najednou, ale jiné zádrhely při koupi zpravidla nebývají.

Volně prodejné léky se mohou chlubit doloženou účinností

Není to tak dávno, co se trhy s léčivy doslova utápěl v chaosu. Přítrž tomu naštěstí učinil nedávno přijatý předpis, vzešlý z popudu Evropské unie. Pokud bychom ho chtěli hodně zjednodušit, udělali bychom to takto:

  • léky procházejí schvalovacím procesem a jejich úkolem je působit preventivně nebo řešit akutní obtíže,
  • volně prodejné doplňky stravy vám nic z toho garantovat nemusí.

Samozřejmě, nejrůznější vitamíny a bylinkové masti se chlubí certifikáty – ovšem ty neříkají nic jiného než to, že neobsahují žádné pro člověka škodlivé složky. Nic o případných účincích se tam opravdu nepíše. Mimochodem příslušný certifikát o plnění norem musí všechny doplňky stravy, dostupné v ČR. Ty, jež jsou nabízeny v lékárnách, splňují všechny požadavky bez výjimky. Potíž však může nastat s těmi, které se rozhodnete objednat přes internet.

Tymián květ

Foto: Pixabay

Volně prodejné léky v drogerii nenajdete

Pokud se rozhodnete pro úlevu od kašle zajít do drogerie nebo supermarketu, narazíte tu pouze na nejrůznější bylinné doplňky. Léčiva lze prodávat výhradně v lékárnách – a to jak kamenných, tak internetových. Bývají ukrytá vzadu, volně ve vitrínkách jsou právě jen doplňky stravy.

A proč to tak je? K účinkům jakékoliv léčivé látky se mohou vázat i některé negativní vedlejší jevy. Různé účinné látky spolu interagují a někdy mohou i dva zdánlivě obyčejné léky vytvořit smrtelnou kombinaci. A právě vystudovaný farmaceut v lékárně vás na tyto možné eventuality upozorní. Obsluha v běžném obchodě takové školení zkrátka mít nemůže.

Chcete-li mít jistotu, musíte se ptát

A jak se zorientovat, až si vybrané pastilky, sirup či krém vezmete do ruky? Zatímco internetové lékárny mívají všechny kategorie přehledně rozděleny, ty kamenné za nimi v tomto směru zatím značně pokulhávají. Ale nevadí. Držíte-li volně prodejný lék, musí na něm být uvedeno registrační číslo SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), případně lze narazit rovněž na značku Evropské lékové agentury.

Náš tip: Na stránkách Sukl.cz se můžete informovat o běžné ceně léčiv, zjistit jejich výpadky (a také doporučené náhrady) apod.

Buďte však při vizuální prohlídce pečliví. I volně prodejné doplňky stravy takové číslo někdy mají, jde však o označení HEM, po nímž najdete příslušné rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR. Na obalu musí být rovněž zřetelně uvedeno slovní spojení „potravinový doplněk.“ Ovšem dejte pozor, leckdy jsou tato nenápadná dvě slova dovedně ukryta v boxu nebo delším textu. Buďte tedy při své prohlídce maximálně pečliví. Jinak dost možná vložíte své peníze do volně dostupných doplňků stravy bez garantovaného účinku.

Nebudete-li přece jistí, vyhledejte lékárníka. Jedině tak své těžce vydělané peníze nenacpete do chřtánu obchodníkovi s deštěm. Chcete-li si doplněk stravy z nějakého důvodu zvolit, je to v pořádku. Musí však vždy jít o informované rozhodnutí, nijak neovlivněné vaší momentální indispozicí. Vždy chtějte vědět, co kupujete – prospěje to nejenom vašemu zdraví, ale i peněžence.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://bylinkydnes.cz/10-bylinek-na-zvetseni-poprsi/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)