Tipy, co na podzim udělat s jahodníky pro maximum úrody

Jahodník

Jahodníky vyžadují na podzim trochu péče, aby se jim podařilo lépe přečkat zimu a na jaře se vrátit v plné síle. Díky podzimní práci můžete docílit maximálního zdraví jahodníků, čímž samozřejmě docílíte co největší možné úrody. Zima jim neuškodí a nenapadnou je ani žádné choroby. Takže péče o jahodníky má své opodstatnění a rozhodně se tato trocha úsilí vyplatí.

Vše, co k jahodníkům nepatří

Začátek práce je podobný, jako kdykoli jindy: zbavit se plevele. V případě, že se podařilo zakořenit nějaké rostlince, kterou byste chtěli pěstovat, i tu byste měli odstranit. Můžete se pokusit o její přenesení do jiného místa. Ideální je jahodníky rovnou okopat, čímž je zbavíte plevele, ale také provzdušníte půdu kolem nich.

JahodníkFoto: Pixabay

Kdy jahodníky zbavit starších listů

Názory na to, kdy je vhodný čas pro stříhání jahodníků se různí. Jedna verze odstraňuje z jahodníků starší listy již po odplození, takže zbylé listy na zimu zvládnou při odumírání vytvořit vrstvu přírodního mulče. Druhá verze odstraňuje listy jahodníků až nyní, na podzim. Pokud totiž v létě ponecháte rostlinám co nejvíce listů, pomáháte jim chránit se před přílišným sluncem. V takovém případě je ale třeba myslet na to, že na zimu bude chybět přirozený mulč.

Když se rozhodněte stříhat

Ne všichni zahradníci rostliny před zimou stříhají. Zastánci stříhání tvrdí, že rostlinu zbaví materiálu, který by mohl začít plesnivět a hnít, současně prý přispívají k obrodě rostliny. Odpůrci stříhání zase tvrdí, že rostlina potřebuje z důvodu fotosyntézy co největší množství listů. Pokud se tedy rozhodnete pro stříhání, stříhejte asi pět centimetrů nad zemí. Odstraňte velké vadnoucí listy a vyčistěte plochu kolem jahodníků. Dejte pozor na srdéčko – tedy střed rostliny. Jestliže jste stříhání stihli už v létě, nyní odstraňte pouze špatné listy a výhony.

Radikální řez

Někteří zahradníci se s zastřiháváním příliš nemazlí. Jednoduše vezmou ostrý srp a s jeho pomocí odseknou všechny listy najednou. Toto však provádějte pouze v první polovině října. Rostlině tak ještě stihnou vyrůst nové listy. Nově vysazené jahodníky jsou výjimkou – ty rozhodně nestříhejte.

Hnojení a zálivka

Naposledy v říjnu můžete rostlinu pohnojit podzimním druhem hnojiva, které jim pomůže překonat náročné podmínky v zimě. Pokud jste rostliny stříhali na podzim, nezapomeňte přidat vrstvu mulče. Ideální je sláma nebo seno. Zabrání růstu plevele, ale udrží také vláhu v půdě a ochrání před chladem. Zalévejte, když nemrzne. Jakmile začne mrznout, zálivku omezte. Je vhodné zalévat i v průběhu suché zimy.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jahody-pece-podzim-30000926.html

https://www.gardenguides.com/118871-care-strawberry-plants-fall.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!