Správná zálivka okurek zajistí zdravé rostliny a maximum plodů

Okurky

Těšíte se na domácí a vynikající okurky? S těmi z obchodu se opravdu nedají srovnávat. Navíc ty domácí jsou bez pesticidů, čerstvé a chuťově nesrovnatelné. Rádi bychom vám prozradili několik důležitých kroků k tomu, aby úroda okurek byla bohatá a vynikající. Bohužel se někdy stává, že ve snaze vypěstovat co nejlepší úrodu, mnoho pěstitelů okurky spíše zničí. 

Nikoli tím, že by jim neposkytovali živiny a správné umístění, ale okurky nesprávně zalévají. Stejně jako papriky a rajčata, potřebují také okurky správnou zálivku. Není divu, vždyť okurky obsahují až 98 % vody. Dopřejte jim tedy pravidelnou, a především správnou zálivku, a to po celou dobu jejich růstu, kvetení a plození.

Kořenový systém musí být silný

I když se to může zdát zvláštní, ale okurky nepotřebují každodenní a vydatnou zálivku, vlastně naopak. Okurky zalévejte méně, ale za to více. Je známo, že pokud mají rostliny okurek více vláhy, kořenový systém se tolik nerozrůstá. Naopak, když je necháte mírně proschnout, kořeny okurek budou mít více kyslíku, bude se jim dařit v jejich rozrůstání. Zálivka by se měla zvýšit až v období sklizně, kdy bude častější vláha důležitá. Stále ale platí pravidlo, abyste i v tomto období rostliny nepřelévali. 

Okurky
Foto: Pixabay

Když okurky budete přelévat

Pokud budete okurky kdykoli přelévat, půda bude těžká a kořenový systém nebude mít dostatek kyslíku. Taktéž listy budou trpět a budete riskovat vznik a šíření různých škůdců a plísní. K čemuž také voda na listech přispívá, proto byste se jí měli co nejvíce vyhýbat.  

Co se týká správné zálivky, možná vás frekvence udiví, ale okurkám stačí voda jednou týdně, tedy v období růstu. Ke každé rostlině doporučujeme nalít dvě desetilitrové konve vody. Na zálivku používejte nejlépe dešťovou vodu. Pokud ji nemáte, použijte odstátou vodu. Vodu k rostlinám nalévejte postupně, aby se stačila vsakovat. Důležitá je také teplota vody, ale pokud bude stát s kádi venku, bude teplota ideální.  

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/245-okurkam-svedci-vydatna-zalivka-a-pravidelna-sklizen, https://www.bytdumzahrada.cz/clanky/jak-spravne-zalevat-okurky-a-rajcata

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)