Záhadná nemoc švestek: Nejspíše šarka

Šárka

Mezi nejoblíbenější a zřejmě také nejčastěji pěstované ovocné stromy patří slivoně. Vždyť odměnou za péči o ně je pro nás skvělý sladký plod, který je možné využít na cokoli. Především taková kvalitní pravá moravská slivovice rozhodně stojí za to. Vynikající jsou ale i švestková povidla, případně švestky v koláčích atd. Ne vždy se ale zadaří a úroda nemusí být zrovna optimální. Mnohdy za to mohou nejrůznější choroby švestek, jichž je více než dost. My jsme se s jednou takovou setkali, ale opravdu si nejsme jisti, o jakou chorobu se jedná. Proto bude dnešní článek tak trochu netradiční. Prostě projevy choroby popíšeme, přidáme fotografie, zkusíme nadnést nějaké závěry, které udělali naši čtenáři na facebooku, a třeba se nakonec dopracujeme i díky vám čtenářům k nějakému závěru.

Narušená pecka a okolí

Plody, které se vyznačují přítomností choroby, mají typické místo u pecky, které obsahuje jakési krystalky. Tyto krystalky jsou v podstatě nejedlé. Podle některých čtenářů na sociálních sítích se jedná o takzvaný glejt. Mnohdy bývá narušena také samotná pecka. Vady se objevují u různých odrůd, nejčastěji u čačanská lepotica, Najbolja a mnohé další.

Šárka

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Zřejmě šarka

Většina čtenářů se vyjádřila, že se jedná o šarku, tedy tradiční to onemocnění ovocných stromů vyvolané virem Plum pox virus. Chroba není nijak léčitelná a strom po čase chřadne a nakonec se musí zlikvidovat. V České republice byla šarka prokázána na stromech již v roce 1952. Nejčastěji se šíří prostřednictvím hmyzu. Jinak dnes existuje spousta kultivarů, které jsou rezistentní.

Místo se vykraje a je pokoj

I takto reagovali mnozí čtenáři. Místo výskytu v plodu se jednoduše odstraní a zbytek plodu je chutný. V kvasu údajně podle jiných čtenářů problém s takovouto vadou vůbec není. Slivovice je i tak vynikající. Jeden z čtenářů zkoušel takto napadávané stromy ošetřit přípravkem WUXAL SUS BORON a hnojivem ke kořenům. Časem se vada ztratila, ale objevila se opět.

Pokud máte ještě více zkušenosti s popisovanou vadou, podělte se o ně prosím v komentářích.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.