Šárka

Záhadná nemoc švestek: Nejspíše šarka

Mezi nejoblíbenější a zřejmě také nejčastěji pěstované ovocné stromy patří slivoně. Vždyť odměnou za péči o ně je pro nás skvělý sladký plod, který je možné využít na cokoli. Především taková kvalitní pravá moravská slivovice rozhodně stojí za to. Vynikající jsou ale i švestková povidla, případně švestky v koláčích atd. Ne vždy se ale zadaří a úroda nemusí být zrovna optimální. Mnohdy za to mohou nejrůznější choroby švestek, jichž je více než dost. My jsme se s jednou takovou setkali, ale opravdu si nejsme jisti, o jakou chorobu se jedná. Proto bude dnešní článek tak trochu netradiční. Prostě projevy choroby popíšeme, přidáme fotografie, zkusíme nadnést nějaké závěry, které udělali naši čtenáři na facebooku, a třeba se nakonec dopracujeme i díky vám čtenářům k nějakému závěru.

Narušená pecka a okolí

Plody, které se vyznačují přítomností choroby, mají typické místo u pecky, které obsahuje jakési krystalky. Tyto krystalky jsou v podstatě nejedlé. Podle některých čtenářů na sociálních sítích se jedná o takzvaný glejt. Mnohdy bývá narušena také samotná pecka. Vady se objevují u různých odrůd, nejčastěji u čačanská lepotica, Najbolja a mnohé další.

Šárka

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Zřejmě šarka

Většina čtenářů se vyjádřila, že se jedná o šarku, tedy tradiční to onemocnění ovocných stromů vyvolané virem Plum pox virus. Chroba není nijak léčitelná a strom po čase chřadne a nakonec se musí zlikvidovat. V České republice byla šarka prokázána na stromech již v roce 1952. Nejčastěji se šíří prostřednictvím hmyzu. Jinak dnes existuje spousta kultivarů, které jsou rezistentní.

Místo se vykraje a je pokoj

I takto reagovali mnozí čtenáři. Místo výskytu v plodu se jednoduše odstraní a zbytek plodu je chutný. V kvasu údajně podle jiných čtenářů problém s takovouto vadou vůbec není. Slivovice je i tak vynikající. Jeden z čtenářů zkoušel takto napadávané stromy ošetřit přípravkem WUXAL SUS BORON a hnojivem ke kořenům. Časem se vada ztratila, ale objevila se opět.

Pokud máte ještě více zkušenosti s popisovanou vadou, podělte se o ně prosím v komentářích.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Stanislav Odpovědět

  Pane Štěpán, nemoc se nejmenuje šárka, ale šarka. Vyfocený plod je dle mého poškozený obalečem švestkovým. Já toto poškození i s drobnými krystalky nacházím vždy tam, kde je v plodu živá larva obaleče.

 2. Otmar Odpovědět

  Tak je třeba rozstřihnout pecku a larva bude tam.

  Pokud jo, tak se jedná o novou pohromu co se jmenuje Tmavka.

 3. Kalfa Odpovědět

  Já jsem odlomené pecky vždy připisoval šarce, ovšem pravda je, že se tento jev často objevuje u velkopodých kultivarů, m.j. i čačanek, které mají být vůči šarce tolerantní, takže je to možná jen příznak rychlého růstu. Já mám na zahradě exemplář švestky domácí, ta je šarkou napadena již od mládí, dokonce byly roky, kdy dozrálo na celém stromě sotva půl kila plodů, to se ale radikálně změnilo s dobou extrémních letních veder, kdy dozrávalo skoro 100% . Až letos, po návratu takřka normálního průběhu léta se šarka zase začíná projevovat a o to více padají čačanky nebo stanley, ty jsou prakticky bez úrody. Přikládal jsem to monilióze, ale po zmínce o tmavce provedu kontrolu pecek.
  Ještě poznámku: před mnoha lety jsem problém šarky řešil se sousedem, ještě předválečným sedlákem, a ten propagoval hnojení švestek boraxem, což mělo úplně odstranit příznaky. Neměl jsem odvahu tuto metodu vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *