Zabydlete se během léta na balkoně

Zahrada

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají k dispozici balkon, zkuste ho využít i jinak než jen k věšení prádla a příležitostnému posezení s kávou. Stačí si zajistit to správné soukromí, udělat pár jednoduchých kroků k jeho vylepšení a můžete tady třeba pracovat na počítači nebo cvičit jógu.

Především v klasických bytových domech, kde je jeden balkon vedle druhého a od sebe je většinou dělí jen zábradlí, je klíčové zajistit si dostatečné soukromí. Jedině tak se na balkoně budete cítit skutečně příjemně. Možností se nabízí hned několik. Jedním z nejefektivnějších jsou balkonové zástěny, dobře ale poslouží i bambusové rohože, nejrůznější rolety, vysoké květináče nebo třeba dřevěná mříž, ze které snadno vytvoříte zelenou stěnu plnou rostlin. Před pohledy shora i ostrými slunečními paprsky vás potom ochrání markýzy nebo stínicí plachty.

Zahrada

Foto: favi.cz

Stačí pár úprav a proměníte balkon k nepoznání

Soukromí už bychom měli, teď ještě přidat na útulnosti. Ani to není nic složitého. Největší službu vám v tomto případě udělají textilie, jako jsou přehozy, polštáře, koberečky, nástěnné macramé dekorace nebo lapače snů. Hodí se také světelné řetězy a rostlinky všeho druhu. Nebojte se sáhnout i po těch „jedlých“, například po rajčatech, okurkách, jahodách nebo bylinkách, ze kterých budete mít hned dvojí užitek.

Ve finále už chybí jen správné posezení. To vybírejte opravdu pečlivě. Nejpohodlnější jsou křesla nebo rovnou venkovní pohovky, záleží ale především na velikosti balkonu. Ne všude si lze dovolit luxus v podobě prostorného nábytku, ale věřte, že i ten nejmenší balkon s jednoduchým posezením se pro vás během teplejších měsíců stane oblíbeným útočištěm a únikem od každodenních starostí.

Zahrada

Foto: favi.cz

Pracovní stůl, nebo radši jógová podložka?

Další využití balkonu už je čistě ve vaší režii. Byla by ale škoda si tak krásné místo neužít skutečně naplno, tedy víc než jen k chvilkovému odpolednímu nebo večernímu posezení. I tady samozřejmě záleží na rozměrech balkonu, když ale nějaké to místo navíc k dispozici máte, otevírá se vám svět nevídaných možností.

Pokud svou pracovní dobu trávíte doma u počítače, zkuste svůj balkon proměnit v pracovnu. V takovém případě potřebujete alespoň stolek a pohodlnou židli, případně vysoký stůl určený pro dnes tolik populární práci vestoje. Kromě toho už stačí jen připojení k internetu a kvalitní stínění – protože každý, kdo někdy zkoušel pracovat s počítačem na slunci, ví, že to jednoduše nejde.

Na balkoně potom může vzniknout i venkovní kuchyň. Potřebovat budete jen vývod elektřiny, pracovní plochu a zařízení pro přípravu pokrmů. Přineste si sem třeba multifunkční elektrický hrnec, pánev, nebo menší stolní gril. Nabídka je dnes natolik pestrá, že si zaručeně vyberete. Uvidíte sami, že pokrm připravený pod širým nebem chutná jako žádný jiný. Zvlášť když do něj přidáte zeleninu nebo bylinky ze své balkonové zahrádky.

Tím ale seznam aktivit, se kterými se můžete přesunout ven, zdaleka nekončí. Patří mezi vaše pravidelné rituály domácí cvičení jógy nebo pilates? Jestli vám to rozměry vašeho balkonu umožní, zkuste si příště zacvičit na čerstvém vzduchu. Nebo co takhle noc strávená přímo pod hvězdnou oblohou? Natáhněte si na balkoně hamaku nebo jen na zem položte nafukovací matraci a užijte si noc jako na dobrodružné výpravě.

Náhledové foto: favi.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.