Zábluda: jak pěstovat tuto nádhernou dřevinu?

Zábluda

Zábluda je nádherná dřevina, která se může pochlubit tím, že je vždyzelená. Kvete ve shlucích a barva se liší od bílé, přes růžovou až do červené. Listy jsou krásné, lesklé a mají oválný tvar. Tato rostlina není příliš tolerantní vůči chladu a bude tolerovat zimní teploty maximálně do -5 °C. Původem je z Jižní Ameriky. V teplejších oblastech je možné rostlinu využít jako živý plot. Zábluda kvete celé měsíce a její květy lákají motýly, včely a další hmyz.

Výběr stanoviště

Pro tuto rostlinu je ideální místo na plném slunci a úrodná a dobře odvodněná půda. Do půdy můžete přidat dobře vyzrálý kompost nebo hnůj – v dostatečném čase před výsadbou (nechte jej přes zimu dobře usadit). Zábluda obvykle dorůstá výšky 1 metr, nicméně existují i větší odrůdy, které mohou být vysoké až 2,5 metru (většinou ale ne v našich podmínkách). Jednotlivé rostliny vysaďte ve vzdálenosti 45 cm od sebe v jedné řadě. Horní část kořenového balu by měla být na úrovni půdy, kořeny řádně zasypány.

Řez rostliny

Prořezávání zábludy není nutné, nicméně pokud chcete zachovávat určitý tvar, může být užitečné. Provádějte to na podzim po skončení kvetení. Prořezávání bychom neměli provádět více, než jednou za rok. Správně provedený řez má za následek mnohem větší množství květů napřesrok. Pokud bychom prořezávali více často, pro rostlinu to nebude fatální, dosáhnete požadovaného tvaru, avšak budete se těšit z menšího množství květů. Příliš přerostlé keře můžete provzdušnit tím, že odřežete až jednu třetinu jejích nejstarších větví – buď přímo u země nebo tam, kde se spojují s hlavním stonkem.

Hnojení

Na začátku jara použijte granulované hnojivo s postupným uvolňováním.

Množení

Rostlinu můžeme množit řízky: vyberte zdravé nekvetoucí stonky, které se objevily tento rok a začínají dřevnatět. Použijte ostrý čistý nůž, kterým stonek odřízněte těsně pod kloubem listu. Z řízku odstraňte ze spodních dvou třetin listy a zapíchněte do vlhkého kompostu. Můžete použít stimulátory růstu, které zvyšují vaši úspěšnost. Přikryjte polyetylenovým sáčkem a za několik týdnů můžete pozorovat nový růst. Jakmile objevíte, že řízek začíná růst, je to znamením, že máte sundat sáček. Řízek zakořenil. Následující rok jej můžete vysadit na konečné staveniště.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-escallonia/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!