čolek

Vzorový mokřad v Českém ráji je plný života – tady se o ekologii jen planě nemluví

Projektů, které se snaží vrátit vody u do české krajiny není příliš mnoho. O to více bychom si tedy měli vážit těch které skvěle fungují. Příkladem může být vzorový mokřad v českém ráji.

I když je starý teprve dva a půl roku, své okolí už ovlivňuje opravdu značně. Jde o soustavu tůní s různými druhy prostředí. Takže zatímco některé vodní plochy jsou zcela zelené (díky blízkým polím a pesticidům, jež způsobují rychlejší růst řas), v jiných najdete vodu tak průzračnou, že snadno dohlédnete na dno.

Kde se vlastně vzorový mokřad vzal

Je o autorem je hydrobiolog Radomír Studený, jež ho vytvořil s pomocí ČSOP Klenice. Nespoléhá se jen na vodu proudící po povrchu, do země zabudoval soustavu trubek. Ty dokáží dostat vodu až ke kořenům mokřadních rostlin, kde je filtrována a zbavována přirozenou cestou mnoha škodlivých látek – například již zmiňovaných pesticidů.

Voďanka žabí

Foto: Pixabay

Tůně již doslova přetékají živočichy. Pulci skokanů, larvy vážek, čolci – to je jen malá ochutnávka zdejší druhové bohatosti. K mokřadům se však samozřejmě chodí napít i velká zvířata.

Vysněné zvíře tvůrce mokřadu

A kterým druhům by dal ve svém malém projektu hydrobiolog Radomír Studený přednost? „Budu rád za každý druh, který tam najde domov. Ropuchy, rosničky i čolci jsou nedílnou částí přírody. Potěší mě pestré druhové bohatství než konkrétní druh,“ vysvětlil jednoduše. Ne vždy se však pouze daří.

„Letos brzy na jaře z čerstvě osetého pole sjela část ornice do okraje mokřadu a remízu. Na okraji pole proto plánuji vytvořit bariéru – zasakovací rýhu.“ Věříme však, že jde jen o malé problémy, jež zvířatům ve vodě nijak nevadí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2704002, https://www.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/projekty-aopk-cr/vyzkum-a-sledovani-stavu-prirody-a-krajiny/ochrana-a-udrzitelne-vyuzivani-mokradu-ceske-republiky/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *