Za nejkrásnější parfémové esence vděčíme odvážným mořeplavcům

Kalátea

První parfémy se vyráběly jen z běžných bylinek jako byl tymián nebo rozmarýn. Vše se naštěstí změnilo díky myšlení, pronikajícímu z renesanční Itálie. A také asi díky nejznámějšímu mořeplavci – Kryštofu Kolumbovi.

Rok 1492 byl pro celý svět přelomovým. Došlo totiž k významnému objevu Kryštofa Kolumba – ano, hádáte správně. A s novou zemí přišly i nové rostliny, z nichž bylo možné vyrobit vonné esence. Není divu, že tyto produkty začaly dostávat přednost před těmi tradičními evropskými.

Historie parfémů v době renesance

Chcete znát hity této doby? Na jednom z prvních míst se zaslouženě skvěla peruánská slunečnice a velmi aromatická mexická vanilka a samozřejmě nesmí chybět ani exotická tuberóza, pocházející rovněž z Mexika. Všechny najdeme v těch nejlepších parfémech dodnes.

Díky svému „zámořskému“ původu patřily samozřejmě mezi velmi drahé a exkluzivní zboží. Ovšem kdo na něj z nějakého důvodu neměl peníze, byl společensky znemožněn.

Fejchoa květ

Foto: Pixabay

Parfémové legendy nejsou vždy jen o kráse

Ovšem jakmile se parfémy staly nepostradatelnou součástí každodenního života, začaly se na ně nabalovat i nejrůznější negativní jevy. Hodně se například mluvilo o otráveném parfému. I několik kapek mělo každé nešťastnici stačit k tomu, aby jeho účinkům podlehla.

A co známá Kateřina Medičejská (1519-1589), manželka francouzského krále Jindřicha II., která podle všech dostupných zdrojů kouzlu parfémů tak propadla? I když je milovala, rozhodně se o jejich rozšíření nezasloužila tak, jak se mnohdy tvrdí. Rozhodně nenechala v Grasse a ani v dalších místech provensálské Francie stavět laboratoře, ani nepodporovala místní lidi k jejich produkci. V době, o které se mluví, bylo totiž Kateřině teprve 14 let. A v té době měla jednoduše docela jiné starosti.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.parfumic.cz/n/historie-parfemu, https://www.poshme.cz/clanek/245/historie-parfemu-je-naprosto-sokujici/, http://trendmagazin.cz/kosmetika/1633-historie-parfemu-od-prvnich-krucku-az-po-soucasnou-dokonalou-harmonii-vuni

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)