Sušení jahod v troubě: zde je návod, jak uspět hned napoprvé

Sušené jahody

Sušené jahody jsou dalším způsobem, jak prodloužit životnost těchto skvělých plodů. Nezachováte tím jejich šťavnatost, zůstane vám ale jejich skvělá chuť a vlastnost. Velice často se na jejich sušení využívá sušička na ovoce, což je skutečně jedna z nejlepších možností. Dobrých výsledků se dá ale dosáhnout také při sušení v troubě. Sušit bychom měli jen zdravé jahody, bez viditelných poškození nebo bez známek plísně. Jedině jahody, které jsou chutné jako čerstvé, budou vynikající i jako sušené.

Příprava jahod

Jakmile si nasbíráte chutné jahody, omyjte je a zbavte zelených částí. Ty můžete použít do kompostu. Všechna špatná místa (nakousání od hmyzu nebo třeba zelené části na jahodách) odřízněte a vyhoďte. Malé jahody nakrájejte na poloviny, ty větší na čtvrtiny. Někdo dává přednost nakrájení na plátky, to je vhodné ale u těch největších jahod – plátek by neměl být tenčí než 3 mm. Plech vyložte papírem na pečení, který zabrání tomu, že se jahody k plechu přilepí. Pokud jste nekrájeli jahody na plátky a položíte je řeznou stranou nahoru, neměly by se k plechu přilepit ani tak. Nakrájené jahody naskládejte na plech, aby se navzájem nedotýkaly.

Jahody

Foto: Pixabay

Sušení jahod

Nyní následuje časově nejnáročnější část. Sušení jahod provádíme při teplotě 90 °C po dobu asi 3 hodiny. Vždy je zapotřebí kontrolovat jahody pravidelně. To, že jsou jahody hotové, poznáte tak, že je vyjmete z trouby a necháte vychladnout. Pokud je pak možné jahodu zlomit a je krásně křupavá (může být ale ještě trošičku vláčná – záleží to také na vaší chuti), máte hotovo. Pokud ne, vraťte ji ještě na nějakou dobu do trouby.

Skladování jahod

I když se to nezdá, i v sušených jahodách se skrývá trochu vlhkosti. Jahody proto skladujte ve sklenici, kterou naplníte zhruba jen do dvou třetin. Uzavřete je a několikrát denně je protřepávejte – po dobu jednoho týdne. Díky tomu se přerozdělí veškerá vlhkost v jahodách. Pokud byste na sklenicích objevili známky kondenzace, je zapotřebí jahody ještě sušit – znovu na 90 °C, tentokrát už jen 30 až 60 minut. Jinak hrozí plesnivění. Po týdnu ve sklenici přeneste jahody do vzduchotěsné nádoby (už mohou být zcela plné) na tmavé a chladné místo. Plastové nádoby se ke skladování nehodí. Správně vysušené jahody vydrží asi šest měsíců.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/oven-dried-strawberries-1327536

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!