okurky-koprivy

Za hnojení kopřivami se vám okurky skvěle odvděčí, odhalte jeho tajemství

Také tento plevel z celé duše nesnášíte? Nepoddávejte se těmto pocitům a místo toho je pořádně zužitkujte. Výroba kopřivového hnojiva není těžká a pokud přežijete jeho specifický zápach, získáte celou řadu benefitů.

A vůbec nezáleží na tom, zda vám v okolí roste běžná kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) nebo její nenápadnější sestřenice kopřiva žahavka (Urtica urens). Léčivé účinky mají totiž obě stejné a shodně také obsahují značné množství minerálů v čele s železem, vápníkem a draslíkem. A právě díky nim vaše okurky vyživí.

Jak na přípravu hnojiva z kopřiv

Uvádí se, že nejúčinnější je nať kopřiv sbíraná ještě před květem. Teď už to nejspíš nestihnete, ale pokud kopřivy posečete, brzy zase obrazí. A i hnojivo z již vykvetlých kopřiv má cenu. Takže směle do toho.

Foto: Pixabay

Vezměte kbelík a naplňte ho do poloviny čerstvými kopřivami. Následně je zalijte vroucí nebo alespoň co nejteplejší vodou. Protože začnou plavat, zatižte je vhodnými kameny nebo něčím podobným. A teď už vám nezbude, než čekat.

Za deset dní máte hotovo

Možná to bude na první pohled vypadat, že se v kbelíku vůbec nic neděje, ale nenechte se zmást. Opak je totiž pravdou. Velmi rychle začnou totiž uvnitř probíhat kvasné procesy. Už za pár dní dá o sobě kbelík vědět charakteristickým zápachem, takže kopřivové hnojivo raději vyrábějte dál od civilizace.

A jakmile se na povrchu objeví bílá pěna, je už vše přesně tak, jak má být. To trvá asi 10 dní. Hnojivo poté sceďte , nařeďte s vodou v poměru 1:1 a aplikujte k okurkám. Stačí je zalít jako obvykle a to každých 14 dní. Uvidíte, jak rychle porostou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.bydlimekvalitne.cz/prirodni-hnojivo-z-kopriv-vyrobte-si-extremne-zapachajici-zazrak-pro-zahonky, https://www.prozeny.cz/clanek/privitejte-koprivy-na-zahrade-a-vyrobte-si-prirodni-hnojivo-55292

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. Laco Odpovědět

    S ředěním v poměru 1:1 bych byl velmi opatrný. Dle mého názoru zde hrozí popálení kořenového systému rostlin. Jiné zdroje doporučují ředit v poměru 1:10, osobně používám 1:10 až 1:15.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *