Břečťan

Rychle rostoucí rostliny pro netrpělivé zahradníky

Kdo by měl rád čekání? V případě, že zakládáte zahradu, se musíte obrnit trpělivostí nebo investovat nemalé peníze do již vzrostlých rostlin. Anebo si založit zahradu, ve které budete mít rostliny rychle rostoucí. Už při zakládání zahrady je potřeba myslet na to, jak má zahrada v budoucnu vypadat. Uspořádejte si prostor ve vaší zahradě tak, aby například u venkovního posezení nebyl kvetoucí strom či keř, který bude lákat včely. Ty by potom mohly rušit náš venkovní pobyt. Nejen bzukotem, ale i žihadly…

Vzrostlé rostliny

Výhodou rostlin, které kupujeme již velké, je jejich zvýšená odolnost. Na druhou stranu jsou dražší a je obtížnější s nimi manipulovat. Mnohem jednodušším a vhodnějším způsobem je vsadit na rychle rostoucí rostliny. Ty můžete doplnit některými, které rostou pomalu. Zatímco ty, co vyrostou rychle, se postarají o zeleň ve vaší zahradě, ty „pomalé“ se mohou v klidu vyvíjet a udělat spoustu parády v letech následujících.

Tůje

Foto: Pixabay

Jehličnany

Jehličnaté stromy jsou skvělé z toho důvodu, že rychle rostou a navíc nevyžadují příliš mnoho péče. Po celý rok osvěžují zahradu svou zelenou barvou a mohou vytvořit živý plot nebo určitou strukturu, aby vaše zahrada lépe vypadala. Vybírejte takové jehličnany, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a dobře snášejí řez, díky kterému budete regulovat jejich růst a určovat jejich vzhled. Nejoblíbenější jsou tůje a jalovce, ale také třeba borovice, smrk a modřín.

Listnaté stromy

Listnaté stromy a keře si většinou svou zelenou barvu celý rok neudrží, na podzim nás ale mohou bavit svým pestrobarevným zbarvením. V zimě jsou sice bez listů (i když existují i výjimky), přesto jsou velmi oblíbenou volbou v zahradách. Oblíbený je červený dub, javor, bříza, vrba, olše, lípa a některé z nich jsou dostupné také v zakrslých variantách.

Popínavé rostliny

Většina popínavých rostlin patří mezi opravdové rychlíky. Rostou velice rychle, takže je spíš potřeba stíhat kontrolovat jejich růst, než se bát jejich nedostatečného růstu. Můžete je nechat růst podél plotu, pergoly či altánku nebo jim vytvořit speciální stěnu, po které se budou pnout. Asi nejznámější ze všech popínavých rostlin je břečťan, skvělá je ale také vistárie, která má krásné květy, zimolez a plamének.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/rosliny-szybko-rosnace-do-ogrodu-aa-BiGQ-VwmT-SfQY.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *