Z černého pepře si můžete připravit třeba i léčivý čaj

Pepř

Jde o populární kuchyňské koření, ovšem ve své zemi původu – tedy v Indii – je černý pepř hojně používán i jako léčebný prostředek. Může vám pomoci s trávicími obtížemi, nachlazením i kožními problémy.

Známé kuličky černého pepře jsou vlastně nedozrálé a fermentované plody pepřovníku černého (Piper nigrum). Bílý pepř jsou pak plody dozrálé a zelený naopak nezralé a jen rychle usušené (proto mají nejkratší trvanlivost). K léčebným účelů se však používá pepř černý.

Měli byste vědět: oblíbený růžový pepř je plodem rostliny pepřovník brazilský (Schinus terebinthifolius).

Jak si z černého pepře připravit čaj

Pociťujete problémy s trávením, potýkáte se s nachlazením nebo jednoduše potřebujete organismus trochu pročistit? Vezměte 12 velkých kuliček černého pepře a povařte je v půl litru vody. Jakmile se objem tekutiny zredukuje na polovinu, máte hotovo. Tento nápoj můžete podle chuti osladit medem nebo nerafinovaným cukrem a vypít.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Neslazený pomáhá také při nejrůznějších onemocněních zubů a dásní. Kloktejte ho nebo používejte jako obklad několikrát denně podle potřeby. A ve stejné podobě dokáže také hojit nejrůznější onemocnění kůže, zejména pak ekzémy, hnisavé záněty a vyrážky neurčitého původu.

Pepř lze užívat i s medem nebo jogurtem

Chcete znát lidový trik starých Indů proti bolestem žaludku? Je jím jedna lžička roztlučeného pepře, smíchaná se lžící kvalitního medu. Užívá se ráno asi půl hodiny před snídaní. Bolesti břicha, průjmy a další nepříjemnosti by měly rychle odeznít (neužívejte, pokud trpíte záněty střev, vředy apod.).

A jako prevence proti nachlazení, která působí rovněž při rozvoji onemocnění, se používá stejné množství pepře smíchané s jogurtem a doslazené trochou palmového (nebo alespoň třtinového) cukru. Obě složky zmírňují štiplavost pepře, takže jeho užívání není zdaleka tak obtížné, jak se může zdát.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)