Yuka pokojová: Pěstování a několik zajímavostí

Yuka pokojová

Yuka někdy také yuca,nenáročná pokojová rostlina, která upřednostňuje slunce nebo polostín. Botanicky se yuky řadí do čeledi lávovitých původem ze Severní a Střední Ameriky. Indiány je dokonce považována za rostlinu se zázračnou mocí. O tom, že má léčivé účinky, není pochyb, vždyť se využívá yuka i na detoxikaci organismu a celkového zlepšení zdravotního stavu.

Kde Yuku seženete?

Yuka pokojová je k sehnání v každém květinářství. Vypadá jako malý stromek, z jehož kmínku vyrůstají růžice s tmavě zelenými listy o délce zhruba 60 cm. Netradičním způsobem vývoje vy vás mohla zaujmout Yucca gloriosa. Ta nejdříve roste ve formě růžic a poté se mění v silný kmen, což je důsledek zasychání spodních listů. Kultivar s názvem  Variegeta jsou navíc typické okraje listů bílé barvy.

Yuka pokojová pěstování

Co se týká palmy yuky a rostlinného pěstování, teplomilné yuky mají rády přímé sluneční záření a pravidelnou, ale mírnou zálivku. Substrát by se tak měl udržovat stále vlhký.  Volte substrát pro palmy. Jednou za 3 týdny je dobré rostlině dopřát tekuté hnojivo pro palmy yuky. Pokud máte rostlinu v panelákovém a suchém bytě, můžete listy i rosit. V letním období se nebojte dát yuku na balkón či terasu, jen je umístěte na místo, kde nehrozí průvan nebo déšť. V zimních měsících zase volte chladnější místa, jako je třeba zimní zahrada a přestaňte rostlinu hnojit.

Množení

Nejvhodnější metodou pro množení v případě této rostliny je řízkování. Odebrat můžete buď zelené části nebo i dřevité, které získáte zkrácením kmínku. K odběru řízků používejte ostré zahradnické nůžky. Ze zelených vrcholků vyrostou opět růžice a u dřevitých částí nejprve rašící očka, z nich potom listy. Před zasazením, ať už se bude jednat o první nebo druhý typ, je ošetřete práškovým stimulátorem v místech, kde se bude tvořit nový kořenový systém. Odstřižené vrcholky vytváří kořeny nejlépe ve vodě. Naopak vyžadují zasazení rovnou do substrátu určeného speciálně pro výsev.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.