Splňte si svůj sen o krásné zahradě

Realizace zahrad

Za jakým účelem chcete založit zahradu? Mělo by se jednat o čistě rekreační zónu určenou k odpočinku a pobavení nebo ji chcete využít k pěstování nejrůznějších druhů ovoce, zeleniny, bylin i rostlin? Jaké prvky hodláte do zahrady vložit? Toužíte po zahradní skalce, vyvýšeném záhonu či jiném zpestření zahrady?

Realizace zahrad

Zakládání zahrady provází spousta otázek a je určitě lepší si na ně odpovědět a věnovat plánování dostatek času. Jednou vysázená zahrada už tak snadno předělat nelze, a pokud je seskládaná špatně, může postrádat funkčnost i estetiku.

Jaké základní principy byste měli při tvorbě zahrady brát v potaz?

První důležitou věcí je směr, jakým je zahrada orientovaná. Všichni víme, že rostliny pěstované na jižní straně profitují daleko více ze slunečního svitu než severní výsadba. S ohledem na tuto skutečnost vybírejte rostliny, kterým dané umístění prospívá.

Dále si zjistěte, jak úrodná je daná půda, jaké má složení. Důležitý je tvar pozemku, nadmořská výška a další faktory.

Kromě vhodného rozmístění rostlin je třeba ponechat každé rostlině dostatečný prostor. Dbejte na to, aby vyšší rostliny nevyčnívaly náhodně do prostoru, ale spíše je umístěte k plotu nebo k okraji a menší rostliny vysaďte před ně. Pamatujete na to, abyste se dostali při sekání trávy pohodlně do všech zákoutí.

Realizace zahrad

Krásná zahrada je zahrada s jednotným stylem. Předem se rozhodněte, zda zvolíte modernější provedení nebo romantičtější s převahou květin či pouze užitkovou plochu určenou k pěstování.

Nemáte čas studovat, co jednotlivé rostliny vyžadují, jaké délky dorůstají a s jakými dalšími květinami či keři by mohly ladit a vzájemně si prospívat? Nemáte ani tušení, kam umístit okrasné prvky? Zakládání zahrad vyžaduje jistou zručnost. Prvků v zahradě může být velké množství, prostor může mít i více sektorů. Aby vše dohromady fungovalo, neváhejte se obrátit na odborníky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.