Chrom v potravinách: kde jej nalezneme a proč je důležitý

Víno

Regulace krevního cukru, funkce mozku, odbourávání tuků a sacharidů – to jsou jen některé z funkcí našeho těla, do kterých chrom zasahuje. Jedná se o prvek, který si naše tělo neumí vyrobit. Proto je potřebné přijímat jej prostřednictvím potravin. Množství, ve kterém tento prvek potřebujeme, je sice malé, ale naše tělo by bez něj nemohlo fungovat tak, jak má. Potravinové zdroje jsou obvykle dostačující pro získání potřebného množství chromu. V jakých potravinách jej tedy najdeme?

Kolik chromu je tak akorát?

Ačkoli vědci ještě přesné fungování chromu v těle zkoumají, stanovili jeho ideální množství. Ženy by každý den měli přijmout 25 mg chromů, muži pak 35 mg za den.

Zdravotní přínosy chromu

Jednou z nejdůležitějších funkci, které chrom v lidském těle má, je jeho funkce regulovat krevní cukr a zvyšovat účinky inzulínu. Potenciálně by se mohl stát lékem na cukrovku. To souvisí také s kardiovaskulárním zdravím. Dostatečné množství chloru v těle snižuje riziko infarktu, mrtvice a vysokého cholesterolu. Důležitý je také pro kontrolu triglyceridů (tuků usazujících se na stěnách tepen) v krvi.

Mušle

Jedním z nejlepších zdrojů chromu jsou právě mušle. I když je pravdou, že tyto pochutiny si nedopřáváme příliš často, jejich obsah chromu je naprosto ohromující. Tak například ve 100 g slávek se nachází na 128 mg chromu. Ve stejném množství ústřic najdete 57 mg a krevety obsahují 26 mg chromu. To jsou hodnoty, které (téměř) přesahují denní potřebu chromu.

Pěstování brokolice

Foto: Pixabay

Brokolice

Zelenina je velice důležitý zdrojem chromu a ve větších či menších množstvích je zdrojem chromu každý druh zeleniny. Právě brokolice se ale může pyšnit tím, že chromu obsahuje nejvíce. Na jeden šálek vařené brokolice připadá asi 22 mg chromu, což je téměř denní potřeba tohoto minerálu pro ženy.

Hroznová šťáva

Z ovoce zase obsahu chromu vévodí právě hrozny. Nejvíce chromu je obsaženo ve šťávě tohoto ovoce. Pokud se rozhodnete koupit si tuto šťávu, zkontrolujte si její složení. Někteří výrobci do šťávy přidávají vodu, cukry či další dochucovadla, které nutriční hodnotu šťávy snižují. Kupujte si vždy 100 % hroznovou šťávu. Ve 150 ml této tekutiny je obsaženo na 7,5 mg chromu.

Pivovarské kvasnice

Tyto kvasnice se používají k výrobě piva. Vzhledem k tomu, že ukrývají celou řadu důležitých vitamínů a minerálů, používají se dnes také v jiných nápojích, jako jsou různé džusy nebo smoothie. V jedné polévkové lžíci pivovarských kvasnice se skrývá 3,3 mg chromu. Avšak pozor, u některých lidí může konzumace těchto kvasnic způsobit zažívací problémy.

Zdroj: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Chromium-HealthProfessional/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!