Využití PET lahví na zahradě aneb Prospěšné použití plastu v exteriéru nejen na škůdce a ochranu

pet lahev

Máte doma PET lahve? Snažíte se žít ekologicky, ale holt neodoláte oblíbenému nápoji v plastu? Chcete využít plastové lahve efektivně a nezatěžovat ještě více životní prostředí? Přinášíme zajímavé a osvědčené tipy, jak efektivně využít PET lahve na své zahradě.

Účinný lapač škůdců

Další praktické využití PET lahví je coby lapače škůdců. Stačí zavěsit PET lahev do poloviny naplněnou vodou se sladkou šťávou a zavěsit na ovocný strom. Nechte ji otevřenou. Máte jistotu, že se záhy naplní vosami a dalšími škůdci.

PET lahve coby pomocníci sadařů

PET lahve naplněné vodou a zavěšené na větve mladých stromků poslouží jako závaží, která formují správný tvar růstu větví. Není třeba vymýšlet promyšlené systémy v podobě provázků, které vám beztak mohou prasknout, povolit, či o ně někdo může zavadit. Tento trik je jednoduchý a praktičtější.

Ochrana jezírek či sudů před poškozením v zimě

PET lahev můžete využít i jako účinnou ochranu před poškozením sudu s vodou mrazem. Obdobně lze ochránit i zahradní jezírko, když PET lahev naplníte vodou jen částečně, kdy tak bude z části ponořená. Mráz pak stlačuje lahev a nikoli stěny sudu nebo jezírka.

krtek

Foto: Pixabay

Odpuzovač na krtky

Krtek je pro zahrádkáře pohromou, byť je to užitečný živočich. Jenže po něm zůstávají hromádky hlíny a pod povrchem labyrinty cest. Jak se tohoto nevítaného návštěvníka zbavit, aby vám neudělal na zahradě paseku? Stačí, když zapíchnete do záhonu železnou tyčku a na ni volně nasadíte PET lahev. Zvuky, které se tímto budou vytvářet díky větru se přenesou po tyčce pod zem. A to by mělo spolehlivě vyplašit krtky.

Praktické závěsné truhlíky

Z PET lahví si můžete vyrobit jednoduché a praktické závěsné truhlíky. Jednak díky umístění vám rostliny nesežerou slimáci a další záškodníci. Stačí ostrým nožem vyříznout ideální velikost otvoru, naplnit hlínou a pak se směle pustit do pěstování salátu, bylin i okrasných rostlin. Díky tomu si tento způsob pěstování může dopřát nejen ten, kdo vlastní zahradu, ale klidně i jen balkon.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Unsplash